Rewitalizacja


W sobotę 21 czerwca znów warto wybrać się na Biskupią Górkę. Będą spacery z przewodnikami, Paweł Zagańczyk ze swym magicznym akordeonem i letnie kino z popcornem, Wolfem i Bednarskim.

Zakończenie I etapu rewitalizacji Biskupiej Górki to okazja do poznania lub odkrycia na nowo tej wyjątkowej części Gdańska. Będziemy do tego zachęcać podczas krótkich, filmowych spacerów. Tym razem naszymi przewodnikami są wykonawcy prac remontowych. To dzięki nim efekt jest tak piękny.

Pełen wachlarz atrakcji, smakowite przekąski, uśmiechy na twarzach uczestników i — ku zaskoczeniu wielu — piękne słońce, które w tym tygodniu nie dawało się łatwo przewidzieć. Sąsiedzki festyn na Chełmie okazał się prawdziwym sukcesem: dzieci bawiły się doskonale, dorośli mieli okazję do rozmów i integracji, a cała dzielnica zyskała kolejne piękne wspomnienie.

Na początku czerwca DRMG planuje ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu zagospodarowania dawnej przepompowni w Nowym Porcie przy ul. Na Zaspę. W zabytkowym obiekcie planowane jest stworzenie Centrum Aktywności Lokalnej. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców zgłaszane w trwającym procesie rewitalizacji.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska na lata 2017-2030 trafia do konsultacji społecznych. Przez ponad miesiąc (od 3 czerwca do 8 lipca) można się z nim zapoznać i złożyć uwagi. Zapraszamy również na otwarte spotkanie konsultacyjne.

O rewitalizacji Dolnego Miasta, przełamywaniu lodów przy grillu, mistrzu Europy w zapasach, ale przede wszystkim o działającej od prawie 20 lat Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA opowiada Dastin Suski, psycholog i psychoterapeuta rodzinny, wiceprezes Fundacji FOSA.

Tegoroczny maj jest wyjątkowo chłodny, pogoda znowu słabo dopisała, ale kto chciał - mógł skorzystać z licznych propozycji, przygotowanych dla gości Biskupiej Górki. Wszystko po to, by gdańszczanie mogli lepiej poznać urok tej wyjątkowej części miasta, która dopiero co przeszła kluczowy etap rewitalizacji. Bardzo efektownie było wieczorem, gdy wystąpił teatr ognia.

Jak „robi się” rewitalizację? Przede wszystkim - z mieszkańcami! Dlatego za remontami budynków czy ulic idą również działania społeczne, w tym tzw. zadania podwórkowe. Przykładem jest projekt „Zielone sąsiedztwo 2025”, finansowany ze środków miejskich i realizowany przez Stowarzyszenie PROM*Kultura.

Co się stanie, gdy młodzi architekci z Holandii spojrzą na Gdańsk z nowej perspektywy? Powstaje fascynująca opowieść o przestrzeni, historii i przyszłości Dolnego Miasta!