Zgodnie z ustawą o rewitalizacji obszar zdegradowany to obszar miasta, który znajduje się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych (np. bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji itp.) oraz na którym występuje co najmniej jedno negatywne zjawisko gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne lub techniczne.
Za obszar rewitalizacji uznaje się natomiast obszar miasta, który cechuje się szczególną koncentracją negatywnych zjawisk, a z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego, miasto prowadzi na nim rewitalizację.
W kwietniu 2016 r. uchwałą Rady Miasta Gdańska wyznaczono osiem podobszarów zdegradowanych: Biskupia Górka / Stary Chełm, Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Orunię, Stogi Mieszkaniowe, Przeróbka Mieszkaniowa, Angielska Grobla oraz Brzeźno – osada rybacka. Spośród nich do rewitalizacji wskazano pierwsze cztery podobszary.
W 2022 r. przeprowadzono aktualizację diagnozy zjawisk kryzysowych występujących w Gdańsku i weryfikację istniejących granic obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Wyniki tych analiz zawarto w dokumencie „Delimitacja obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gdańsk 2022”.
9 lutego 2023 r. Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Zgodnie z wynikami diagnozy podobszar rewitalizacji Orunia powiększono o rejon oruńskich kolonii mieszkaniowych.
Gdański obszar rewitalizacji składa się z czterech podobszarów:
podobszar Biskupia Górka / Stary Chełm
podobszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
podobszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście
podobszar Orunia.