Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście

Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku nagrodę Komisji Europejskiej Regiostars otrzymała sześć lat temu. Tegoroczna, jubileuszowa edycja plebiscytu, to wybór najlepszego projektu piętnastolecia. Fakt, że Gdańsk znalazł się w gronie piętnastu najlepszych realizacji to zatem sygnał, że rewitalizacja tej części miasta może być wzorem dla innych krajów europejskich.
Regiostars to plebiscyt organizowany przez Komisję Europejską, w ramach którego wyróżniane są ciekawe projekty regionalne współfinansowane ze środków unijnych. To forma prezentowania dobrych praktyk, ale i inspiracja dla innych regionów. Doceniona w 2016 roku Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku znalazła się w gronie najlepszych realizacji piętnastolecia i raz jeszcze ma szansę na wyróżnienie. Głosowanie internetowe już ruszyło i potrwa do 15 listopada.
Lato w mieście to synonim nudy? Na pewno nie w Gdańsku, na pewno nie na Dolnym Mieście! W ubiegłą sobotę, 25 czerwca, z przytupem przywitano tam wakacje.
Przebudowa i modernizacja dróg i infrastruktury podziemnej wraz z zagospodarowaniem terenu dla obszaru ul. Chłodnej, ul. Sempołowskiej, ul. Królikarnia i Reduta Dzik w ramach zadania Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego
Działo się dziś (7 grudnia) przy skrzyżowaniu ulic Wróblej i Toruńskiej. Mieszkańcy, w towarzystwie Świętego Mikołaja i zastępcy prezydent Gdańska Piotra Grzelaka, wzięli udział w uroczystym zapaleniu światełek na dzielnicowej choince.
Budynek przy ulicy Królikarnia 13 – w tym miejscu funkcjonować będzie Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko. Obiekt jest jednym z sześciu zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach szerszego projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem.
Dwadzieścia jeden kamienic zyskało nowe oblicze po remontach zrealizowanych w ramach rewitalizacji. Trwają również prace m.in. nad przebudową kilku dróg, przystosowaniem lokali dla organizacji społecznych oraz zagospodarowaniem przestrzeni publicznych.
25 czerwca 2021 roku, w czasie wydarzenia Miasto, Wracam - w ramach projektu UrbCulturalPlanning (organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku), Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska wraz z projektantem pracowni Gorbud Sp. z o.o. zaprezentowali postęp prac nad zagospodarowaniem przestrzeni Placu Wałowego.
Biuro Rozwoju Gdańska, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Instytut Kultury Miejskiej zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem rewitalizacji Placu Wałowego na spotkanie z autorami koncepcji przebudowy tej części miasta. Spotkanie odbędzie się 25 czerwca o godz. 18.00 na Placu Wałowym.