Inne
Wybór jest spory - na listach do głosowania znalazło się blisko 400 projektów. Bardzo różnych. Niektórzy proponują zagospodarowanie zapomnianych przestrzeni, inni nową infrastrukturę do uprawiania sportu, a kolejni - pamiętają o zwierzętach. Warto już dzisiaj sprawdzić konkretne pomysły gdańszczan i zagłosować na te, które wydają się najciekawsze, najbardziej potrzebne. Głosowanie Budżetu Obywatelskiego 2025 rozpoczęło się 9 września a zakończy 23 września (poniedziałek) o godz. 23.59.
Gdański Dialog Społeczny to szansa na udział społeczności lokalnej i wszystkich zainteresowanych interesariuszy w postępowaniu poprzedzającym ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszących (ULIM).
Pod koniec sierpnia, decyzją Prezydenta Miasta Gdańska, powołana została Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. 2 września w Biurze Rozwoju Gdańska odbyło się uroczyste posiedzenie komisji w nowym składzie i wręczenie nominacji przez Zastępczynię Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa Emilię Lodzińską.
Poczucie przynależności, kameralność, wspólnota – to zachwyca mieszkańców wielkich miast, gdy podczas wakacji odwiedzają mniejsze miejscowości – w Polsce czy innych zakątkach świata. Codzienne zakupy w tym samym sklepie, piekarni, ulubiona kawa w tej co zwykle kawiarni. Wizyta w pobliskiej bibliotece czy spacer w parku. Znajome twarze i serdeczne powitania każdego dnia. Czy w dużym mieście możemy poczuć się podobnie? Krokiem w tym kierunku są miasta krótkich odległości, nazywane także miastami 15-minutowymi.
Biuro Rozwoju Gdańska drugi rok z rzędu wzięło udział w Dniu Otwartym Rady Miasta Gdańska. To wydarzenie to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się więcej o pracy gdańskiego samorządu. Dzięki swobodnej atmosferze był czas i na poważne rozmowy, m.in. o planie ogólnym miasta Gdańska oraz rewitalizacji, i na urbanistyczne zagadki.
Meldunek to nie tylko spełnienie obowiązku, czy możliwość głosowania w lokalnych wyborach, ale również szereg korzyści. Miasto Gdańsk zachęca do meldowania się w miejscu faktycznego zamieszkania i wzięcia odpowiedzialności za miejscowe wspólnoty. W wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia, będą mogły głosować jedynie osoby, dla których Gdańsk jest miejscem zamieszkania lub potwierdziły swoje stałe zamieszkanie np. poprzez odprowadzanie lokalnych podatków, czy Kartę Mieszkańca.
Ruszają Pomorskie Badania Ruchu 2024. Biuro Rozwoju Gdańska, które ma wieloletnie doświadczenie związane z modelowaniem oraz wykonywaniem kompleksowych badań ruchu, wspiera ten projekt. Raporty i analizy dotyczące ruchu w Gdańsku będą wykorzystywane przez realizujących badania dla obszaru województwa.
Po przerwie wracają cykliczne spotkania mieszkańców z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, jej zastępcami oraz dyrektorami i prezesami miejskich jednostek. 20 lutego br. takie spotkanie zorganizowane zostanie na gdańskiej wyspie, przy ul. Tęczowej. Wcześniej Miasto zachęca do wypełnienia ankiety poświęconej mocnym i słabym stronom Wyspy Sobieszewskiej.
W dniach 5-20 lutego 2024 odbędą się konsultacje społeczne dotyczące zmiany statutów dzielnic Brętowo, Jasień, Piecki-Migowo, Siedlce, Ujeścisko-Łostowice i Wzgórze Mickiewicza. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie w kwestii zmian granic wspomnianych dzielnic.