Gminny Program Rewitalizacji
Od 8 stycznia do 9 lutego 2024 roku Biuro Rozwoju Gdańska przeprowadzało konsultacje społeczne dotyczące zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2017–2030. Wszyscy zainteresowani mogli w tym czasie zapoznać się z dokumentem i złożyć do niego uwagi.
Przez miesiąc projekt Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska na lata 2017-2030 poddawany będzie konsultacjom społecznym. Od 8 stycznia do 9 lutego można zapoznać się z projektem, złożyć uwagi, wziąć udział w spotkaniu lub odwiedzić któryś z punktów konsultacyjnych.
Część II: Nowy Port, Orunia
Warsztaty dla uczniów gdańskich szkół podstawowych, które odbyły się w październiku, są elementem działań Biura Rozwoju Gdańska związanych z aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji. Zajęcia organizowane były we wszystkich podobszarach: Dolne Miasto, Orunia, Biskupia Górka ze Starym Chełmem i Nowy Port. Uczniowie opowiadali, w jakich miejscach w swojej okolicy czują się najlepiej, a gdzie chcieliby wprowadzić zmiany.
Część I: Dolne Miasto, Biskupia Górka i Stary Chełm
Aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacji to pretekst do rozmowy o mieście z najmłodszymi mieszkańcami podobszarów rewitalizacji w Gdańsku: Dolnego Miasta, Oruni, Biskupiej Górki i Starego Chełmu oraz Nowego Portu. Uczniowie szkół podstawowych, podczas październikowych warsztatów Rewitalizacja = zmiana opowiadali, w jakich miejscach w swojej okolicy czują się najlepiej, a gdzie chcieliby wprowadzić zmiany.
Bliższa ciału koszula – to prawda powszechnie znana; dlatego o sprawy związane z przyszłością Gminnego Programu Rewitalizacji Biuro Rozwoju Gdańska pytało tych, którym temat ten jest najbliższy – mieszkańców rewitalizowanych podobszarów. W sierpniu zakończył się jeden z etapów konsultacji społecznych dotyczących aktualizacji GPR. Uaktualniony dokument, zawierający wskazane przez mieszkańców oraz innych interesariuszy propozycje inwestycji i działań społecznych, w najbliższych miesiącach ujrzy światło dzienne i zostanie poddany konsultacjom.
Przez najbliższy miesiąc można zgłaszać pomysły przedsięwzięć związanych z rewitalizacją. Nabór tzw. fiszek projektowych zawierających propozycje konkretnych działań społecznych i inwestycyjnych trwa od 11 lipca do 10 sierpnia.
Gminny Program Rewitalizacji jest realizowany w Gdańsku od 2017 roku. W tym roku jest on aktualizowany. W związku z tym Biuro Rozwoju Gdańska, koordynator programu, podjęło szereg działań włączających mieszkańców w ten proces. Jednym z nich są czerwcowe warsztaty, w trakcie których mieszańcy wypracują proponowane założenia programu.
Którędy pojadą ciężarówki, kiedy zmodernizowana zostanie ul. Wyzwolenia? Co z placem nadwodnym i Dworem Fischera? Które ulice i budynki modernizować w kolejnych latach? O tym, i wielu innych kwestiach, rozmawiano podczas tzw. spaceru badawczego po Nowym Porcie, który odbył się w poniedziałek, 5 czerwca, w ramach przygotowań do następnych działań rewitalizacyjnych w tej części Gdańska. Jego organizatorem było Biuro Rozwoju Gdańska, które nadzoruje przygotowania oraz realizację już zaplanowanych projektów w ramach rewitalizacji.
Zagospodarowanie Parku Schopenhauera, umożliwienie zabudowy mieszkaniowej na terenach kolonii, rewaloryzacja pustych placów pomiędzy niektórymi kamienicami - to zaledwie kilka przykładów propozycji inwestycji, które złożyli mieszkańcy. W środę, 31 maja, odbył się spacer badawczy w ramach przygotowań do następnych działań rewitalizacyjnych w tej części Gdańska. Jego organizatorem było Biuro Rozwoju Gdańska, które nadzoruje przygotowania oraz realizację już zaplanowanych projektów w ramach rewitalizacji.