Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście

Prowadzony od 2017 roku drugi etap rewitalizacji Nowego Portu w Gdańsku trwa. Remonty, modernizacje, nowe inwestycje i projekty społeczne są systematycznie realizowane. Efekty tych działań widzą zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i odwiedzający ją coraz chętniej pozostali gdańszczanie.
Na Placu Ks. Góreckiego, podobnie jak w ubiegłym roku, oczy mieszkańców cieszy dzielnicowa choinka. Ma złociste okrągłe bombki, inne ozdoby świąteczne, a także świetlną iluminację. Od 6 grudnia, po zmroku, przyjemnie rozświetla najbliższą okolicę przypominając mieszkańcom o zbliżających się świętach.
Zdecydowana większość mieszkańców Nowego Portu akceptuje plany Biura Rozwoju Gdańska dotyczące dalszej rewitalizacji dzielnicy w zakresie przedstawionym respondentom w trakcie sondażu przeprowadzonego w maju 2021 roku przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Władze miasta wystąpiły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o zgodę na zmniejszenie zakresu projektu rewitalizacji obszaru Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Rezygnacja objęłaby zadanie, pn. „zagospodarowanie parku na Szańcu Zachodnim wzdłuż Nabrzeży Martwej Wisły”.
Projekt zakłada przebudowę ulic Góreckiego o długości około 350 m (od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską), 200-metrowego odcinka ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich) oraz fragmentu ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności).
Nowy Port zyskał nową przestrzeń na działania społeczne. Klub Aktywnego Mieszkańca to miejsce, gdzie prowadzone będą m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapia, punkt konsultacyjny, grupy wsparcia czy konsultacje dla rodziców.
W Nowym Porcie odebrany został budynek przeznaczony na działania społeczne przy ulicy Floriańskiej 3. Roboty budowlane przeprowadzono w ramach zadania „Przebudowa i modernizacja budynku przy ul. Floriańskiej 3 - Klubu Aktywnego Mieszkańca”.
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznej placu nadwodnego w Nowym Porcie.
Do wyremontowanego lokalu w Nowym Porcie wprowadzili się podopieczni Stowarzyszenia 180 Stopni. Od 12 czerwca funkcjonuje tutaj Youth Point – miejsce stworzone specjalnie dla młodzieży.