Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście


Na początku czerwca DRMG planuje ogłoszenie przetargu na opracowanie projektu zagospodarowania dawnej przepompowni w Nowym Porcie przy ul. Na Zaspę. W zabytkowym obiekcie planowane jest stworzenie Centrum Aktywności Lokalnej. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców zgłaszane w trwającym procesie rewitalizacji.

Jak „robi się” rewitalizację? Przede wszystkim - z mieszkańcami! Dlatego za remontami budynków czy ulic idą również działania społeczne, w tym tzw. zadania podwórkowe. Przykładem jest projekt „Zielone sąsiedztwo 2025”, finansowany ze środków miejskich i realizowany przez Stowarzyszenie PROM*Kultura.

Nie siedzą w domu, są aktywni, mają swoje plany i marzenia: byli pracownicy Zakładu nr 1 Centrali Produktów Naftowych (CPN) na Szańcu Zachodnim w Nowym Porcie. Kilka lat temu stworzyli grupę Naftoklub, która spotyka się regularnie i zabiera głos w sprawach związanych m.in. z rewitalizacją Nowego Portu. O działalności klubu oraz paliwowej historii Szańca Zachodniego opowiada Feliks Bąk, lider Naftoklubu.

Youth Point w Nowym Porcie to placówka dziennego wsparcia podwórkowego dla młodzieży. Formalnie miejsce to funkcjonuje od 2019 roku i jest związane z prowadzoną w tej części miasta rewitalizacją. O tym, czym jest Youth Point, opowiadają ludzie tworzący to miejsce: młodzież oraz wychowawcy.

Warsztaty, sąsiedzkie spotkania, wspólna praca w ogrodzie – pretekstów, by wyjść z domu w Nowym Porcie nie brakuje. Mieszkańcy doceniają tę możliwość i chętnie korzystają z propozycji stwarzanych im dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji.

Prowadzony od 2017 roku drugi etap rewitalizacji Nowego Portu w Gdańsku trwa. Remonty, modernizacje, nowe inwestycje i projekty społeczne są systematycznie realizowane. Efekty tych działań widzą zarówno mieszkańcy dzielnicy, jak i odwiedzający ją coraz chętniej pozostali gdańszczanie.

Na Placu Ks. Góreckiego, podobnie jak w ubiegłym roku, oczy mieszkańców cieszy dzielnicowa choinka. Ma złociste okrągłe bombki, inne ozdoby świąteczne, a także świetlną iluminację. Od 6 grudnia, po zmroku, przyjemnie rozświetla najbliższą okolicę przypominając mieszkańcom o zbliżających się świętach.

Zdecydowana większość mieszkańców Nowego Portu akceptuje plany Biura Rozwoju Gdańska dotyczące dalszej rewitalizacji dzielnicy w zakresie przedstawionym respondentom w trakcie sondażu przeprowadzonego w maju 2021 roku przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Władze miasta wystąpiły do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o zgodę na zmniejszenie zakresu projektu rewitalizacji obszaru Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Rezygnacja objęłaby zadanie, pn. „zagospodarowanie parku na Szańcu Zachodnim wzdłuż Nabrzeży Martwej Wisły”.