Trwa 19. edycja Pomorskich Sztormów, plebiscytu trójmiejskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Wśród nominowanych są osoby, instytucje, drużyny oraz przedsięwzięcia. W tym gronie znalazł się także Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, który od ubiegłego roku działa w nowej lokalizacji. Gościnna Przystań to nowoczesny i funkcjonalny budynek oraz grono aktywnych i zaangażowanych ludzi, tworzących to miejsce. Między innymi na ten projekt można oddać swój głos. Głosowanie trwa do 18 marca.

Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań działa przy ulicy Dworcowej 11 od kwietnia 2023. Miasto Gdańsk, realizując projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku”, podjęło decyzję o budowie nowoczesnej placówki na pustym dotychczas terenie. Gościnna Przystań oferuje szeroki zakres wsparcia dla mieszkańców w każdym wieku i z różnymi potrzebami. Działa tu przedszkole, Klub Młodych „Wataha”, świetlica, Klub Mieszkańca i Kluby Seniora; 20 młodych ludzi objętych jest streetworkingiem. Rodzice i opiekunowie mogą korzystać z porad specjalistów, psychologów i pedagogów. Realizowane są tu także programy aktywizacyjne, oferowane porady prawne. Placówka współpracuje z mieszkańcami, samorządem, radą dzielnicy i radą miasta oraz partnerami biznesowymi, łącząc różne perspektywy i potencjały. Zespół "Gościnnej Przystani" dba o zapewnienie zróżnicowanej oferty, realizując projekty obywatelskie, międzykulturowe, podwórkowe oraz wspierając rozwój liderów społeczności lokalnej; rozwija wolontariat, wspiera uchodźców z Ukrainy.

Nowoczesny i wielofunkcyjny budynek został stworzony z myślą o dobrym dostępie dla wszystkich mieszkańców, wyposażony w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami; swoim wyglądem wpisuje się w charakter dzielnicy. Przy budynku jest plac zabaw, boisko, ogródek warzywny, teren piknikowo-rekreacyjny otwarty dla wszystkich mieszkańców. Koszt realizacji zadania to kwota ok. 7 mln zł.

Gościnna Przystań to nazwa znana na Oruni. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, która prowadzi „przystań”, działa z mieszkańcami i dla mieszkańców Oruni od wielu lat. Wcześniej placówka funkcjonowała w innej lokalizacji, która nie dawała tak dużych możliwości, jak budynek przy ulicy Dworcowej.

Plebiscyt Pomorskie Sztormy, przez blisko dwadzieścia lat, wypracował sobie sporą renomę. Charakterystyczna statuetka jest obiektem podziwu i pożądania. W ubiegłych latach zostali nią uhonorowani m.in. Leszek Możdżer, Stefan Chwin czy festiwal Open’er. Od 2022 roku mogą się o nią ubiegać nie tylko ludzie kultury, sportu oraz biznesu, ale również społecznicy, naukowcy, szefowie kuchni. Jedną z dziewięciu kategorii w plebiscycie jest „Sztorm Europejski”. W gronie nominowanych w tej kategorii są projekty zrealizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej, na terenie całego województwa. W tym roku wśród nich jest także oruński Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań. Głównym partnerem Pomorskich Sztormów jest samorząd województwa pomorskiego.

Zwycięzców plebiscytu wybiorą czytelnicy serwisu Trojmiasto.Wyborcza.pl oraz drukowanego wydania „Gazety Wyborczej Trójmiasto". Głosowanie trwa do 18 marca 2024 roku. Głosować można elektronicznie, przyznając jeden głos nominowanym w każdej kategorii, oraz wysyłając kupon publikowany w piątkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” (w „Tygodniku Trójmiasto”). Laureaci zostaną ogłoszeni 2 kwietnia podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności, która będzie transmitowana na stronie trojmiasto.wyborcza.pl oraz na Facebooku.

Rewitalizacja Oruni w Gdańsku została doceniona już kilka lat temu – otrzymała statuetkę Pomorski Sztorm 2021. Pięć lat wcześniej natomiast prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odebrał nagrodę Pomorskiego Sztormu za Rewitalizację Dolnego Miasta i placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku.