• Start
  • Wiadomości
  • Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony

Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony

Już wkrótce do kamienicy przy ul. Biskupiej 17 wprowadzą się nowi lokatorzy. Znajdujące się tu mieszkania są przestronne, mają po 3 pokoje, osobną kuchnię, łazienkę i fantastyczny widok z okien na Główne Miasto. Modernizację zabytkowego budynku wykonano w ramach miejskiego programu rewitalizacji Biskupiej Górki. Prace pochłonęły ponad 4 mln złotych.
31.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu w oddali ładna odnowiona kamienica o elewacji beżowej i z czerwonej cegły, po lewej widać fragment głowy i rękę mężczyzny robiącego zdjęcie telefonem
Remont kamienicy przy ul. Biskupiej 17 oficjalnie zakończony
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kamienica przy ul. Biskupiej 17 w standardach XXI wieku

W tym budynku mieszkańcy korzystali jeszcze przed remontem ze wspólnych toalet i łazienek, które znajdowały się na półpiętrach. Obecnie pozostały po nich jedynie pamiątkowe drzwi, a za nimi, we wnękach, umieszczone zostały różne instalacje. Budynek został tak przebudowany, by w każdym mieszkaniu, zgodnie ze standardami XXI wieku, znalazła się łazienka.

Na każdej kondygnacji znajduje się jedno mieszkanie. W sumie jest więc ich pięć, o powierzchni około 70 metrów kw. każde.

We wszystkich remontowanych w tej części miasta kamienicach, w częściach wspólnych, odtworzono, bądź wkrótce zostaną odtworzone, podłogi wykonane z lastryka - to jeden z charakterystycznych elementów kamienic na Biskupiej Górce. Co ważne, wygląd podłóg lastrykowych też nie jest przypadkowy - specjalnie dobierano rodzaj i kolor kamyczków, by przypominały jak najbardziej pierwotnych poprzedników.

Takich elementów charakterystycznych jest więcej: w każdym budynku, przy schodach, znajdują się podobne drewniane słupki toczone, choć w różnych kolorach. Do tego poręcze i tralki, czyli elementy drewniane zabezpieczające - znajdujące się pomiędzy poręczami a schodami.

Rewitalizacja Biskupiej Górki: ta dzielnica już pięknieje. Zobacz!

W budynku przy ul. Biskupiej 17 zauważyć można też, poza lastrykiem, bordiury, czyli specjalne pasy dekoracyjne na podłogach.

Na klatce schodowej tej kamienicy, na ostatnim piętrze, na ścianach wykonano również tzw. marmuryzację. Taki wymóg pojawił się w programie prac konserwatorskich. 

- Mieliśmy jednak tak mało elementów, które się zachowały, że zdecydowaliśmy o odtworzeniu tylko niewielkiego fragmentu - jako “świadka historii”, by pokazać, że tak to zdobienie mogło pierwotnie wyglądać - wyjaśnia Justyna Kleina - Daszkiewicz, kierownik działu inwestycji w Gdańskich Nieruchomościach.

W ramach prac zmodernizowano też kameralne podwórze znajdujące się na tyłach tej kamienicy.

Zabytek z końca XIX wieku

Kamienica przy Biskupiej 17 pochodzi z końca XIX wieku. - W oparciu o program prac konserwatorskich odrestaurowaliśmy oraz odtworzyliśmy wiele detali architektonicznych. Są to między innymi elementy schodów, niektóre z drzwi czy elementy dekoracyjne - zwraca uwagę Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

W budynku wykonane zostały prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. Do każdego z mieszkań przynależy komórka lokatorska o powierzchni około 2 mkw. Zamontowano tu także system pozwalający na zdalny odczyt poszczególnych mediów, kontrolujący parametry pracy urządzeń.

Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy kamienice w XXI wiek

- Remonty i modernizacje kamienic i ulic na Biskupiej Górce to wyjątkowo skomplikowana inwestycja pod względem logistycznym. Na żadnym z wcześniej rewitalizowanych obszarów nie byliśmy na tak skupionym terenie - podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Mamy tu bardzo wąskie ulice, zabudowę pierzejową różnych kamienic, których zaplecze budowy czasem bardzo utrudnia prowadzenie robót drogowych. Dlatego bardzo chciałbym podziękować mieszkańcom za cierpliwość - dodaje.  

Na zdjęciu (od lewej): Artur Lemański - dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych UMG, Piotr Grzelak, Małgorzata Polan - zastępca dyrektora ds. inwestycji liniowych DRMG, Ziemowit Borowczak - dyrektor Gdańskich Nieruchomości i Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. Wszyscy stoją w rzędzie, w zimowych kurtkach, jeden z mężczyzn mówi do dziennikarskich mikrofonów
O zakończonym remoncie, i trwających pracach w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki, opowiadał m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. Na zdjęciu (od lewej): Artur Lemański - dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych UMG, Piotr Grzelak, Małgorzata Polan - zastępca dyrektora ds. inwestycji liniowych DRMG, Ziemowit Borowczak - dyrektor Gdańskich Nieruchomości i Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Wspólnoty włączają się w rewitalizację

Program Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu obejmuje inwestycje realizowane przez Gdańskie Nieruchomości, ale również remonty prowadzone przez tutejsze wspólnoty mieszkaniowe.

- Aż 35 wspólnot mieszkaniowych, m.in. z ulicy Biskupiej i Na Stoku, remontuje części wspólne swoich budynków: elewacje, klatki schodowe i dachy, wykonuje także izolację pionową i poziomą. Dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji otrzymują one dofinansowanie - przypomina Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska.

Remontowane są też ulice Biskupiej Górki

W najbliższych miesiącach metamorfozę przejdą ulice: Salwator, Biskupia, Zaroślak i Na Stoku. Oprócz nawierzchni z kostki, pojawią się stylizowane oświetlenie i ławki.  Zaplanowano również przebudowę sieci podziemnych, m.in. sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, a także wykonanie kanalizacji deszczowej. Przebudowana zostanie też sieć gazowa. 

- Największy postęp prac jest na ul. Zaroślak, gdzie wybudowano kanalizację deszczową, przebudowano sieć wodociągową i gazową. Prace sieciowe zaawansowane są również na ul. Na Stoku. Wykonawca przystąpił również do układania nowej nawierzchni chodników i jezdni na ulicach Na Stoku i Zaroślak - informuje Małgorzata Polan, zastępca dyrektora ds. inwestycji liniowych w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

na zdjęciu metalowa dekoracyjna klameczka okienna
W ramach generalnego remontu, wykonawca prac pieczołowicie odtworzył lub odnowił dziesiątki detali dekoracyjnych w budynku
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Finansowanie rewitalizacji z kilku źródeł

Zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak zwraca uwagę, że metamorfoza tej części Gdańska realizowana jest dzięki dofinansowaniu środków unijnych oraz z budżetu miasta Gdańska. 

Program rewitalizacji w Gdańsku jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  Do dziś całkowita wartość przeprowadzanej w Gdańsku rewitalizacji to 194 miliony złotych. Unia Europejska pokryła około 85 proc. wydatków kwalifikowanych, tj. dofinansowała rewitalizację kwotą około 79 milionów. Całkowita wartość projektu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu to 93 miliony złotych.

W przypadku budynku przy ul. Biskupiej 17 koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł ponad 4 mln złotych, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza kamienica gotowa

Trzynaście kamienic wyznaczonych do remontu

Kamienica przy ul. Biskupiej 17 to druga zakończona inwestycja Gdańskich Nieruchomości zrealizowana w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Jako pierwsza zmodernizowana została kamienica przy ul. Salwator 7, w której znajdują się dwa mieszkania.

Gdańskie Nieruchomości wyznaczyły 13 miejskich kamienic na Biskupiej Górce, z których jeszcze 11 jest obecnie gruntownie przebudowywanych. Te budynki znajdują się przy ul. Biskupiej 8A, 11 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 35, 39 i 40, przy ul. Rogaczewskiego 45.

Remonty tych kamienic, jak i wspomnianych czterech ulic, powinny zakończyć się w bieżącym roku.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej