16 sierpnia na Oruni rozpoczyna działalność punkt informacyjny Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska. W każdą trzecią środę miesiąca przedstawiciele BRG będą pełnić dyżury w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” przy ul. Gościnnej 14. 

Orunia znalazła się na liście czterech obszarów objętych projektami rewitalizacji. W latach 2018-2022 zostaną tutaj zainwestowane środki w wysokości ponad 22 mln zł, z czego blisko 70 procent wyniesie dofinansowanie unijne. Mieszkańców czekają więc zmiany. Poprawi się infrastruktura – zostaną zagospodarowane podwórka i skwery, powstaną nowe ścieżki spacerowe, pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci, zostanie zamontowany monitoring i oświetlenie. Prace będą dotyczyć także Rynku Oruńskiego, gdzie m.in. zaplanowano rewaloryzację zieleni oraz remont nawierzchni dróg. W projekcie przewidziano również remonty budynków komunalnych i należących do wspólnot. Ponadto, na potrzeby działań z zakresu usług społecznych, jeden lokal zostanie zmodernizowany, a drugi powstanie na jego zapleczu. Remont przejdzie również oruński ratusz, gdzie swoją siedzibę znajdzie mediateka.

- Przedsięwzięcia przewidziane w projektach rewitalizacji to nie wszystkie działania, które mają miejsce na Oruni. Jest ich znacznie więcej. Obecnie trwa rewaloryzacja Parku Oruńskiego, jest budowany basen, trwa remont Traktu św. Wojciecha. W przyszłym roku ruszą kolejne remonty. Mieszkańców, którzy chcą poznać ich szczegóły, serdecznie zapraszamy na nasze spotkania. Przez najbliższych kilka lat w każdą trzecią środę miesiąca będziemy dyżurować w Gościnnej Przystani i odpowiadać na wszystkie pytania związane z rewitalizacją – mówi Paweł Tatarczuk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska. Pierwszy dyżur zaplanowano na 16 sierpnia w godzinach 17:00-18:00. 

Harmonogram spotkań informacyjnych:

  • pierwsza środa miesiąca – Dolne Miasto i Stare Przedmieście z Placem Wałowym – ul. Reduta Wyskok 2 (Inkubator Sąsiedzkiej Energii), godz. 16:00-18:00;
  • druga środa miesiąca – Biskupia Górka i Stary Chełm – ul. Biskupia 4 (Dom Sąsiedzki/Stowarzyszenie Waga), godz. 16:00-18:00;
  • trzecia środa miesiąca – Orunia – ul. Gościnna 14 (Gościnna Przystań);
  • ostatnia środa miesiąca – Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście – ul. Strajku Dokerów 5 (CSW Łaźnia 2), godz. 16:00-18:00.

loga ue