Dom sąsiedzki Gościnna Przystań na Oruni już za kilka dni rozpocznie działalność. Swoją przystań znajdą tu dzieci, młodzież, seniorzy oraz wszyscy mieszkańcy Oruni, którzy zechcą ciekawie spędzić czas. Klucze do tak ważnej i potrzebnej placówki przekaże gospodarzom tego miejsca, Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Odbędzie się to w sobotę, 22 kwietnia, podczas rodzinnego festynu dla mieszkańców.

Występy, koncerty, warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe, a nawet wiosenne prace ogrodnicze – to atrakcje, które towarzyszyć będą otwarciu Domu sąsiedzkiego Gościnna Przystań przy ul. Dworcowej 11. Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godzinnie 13.00 i potrwa do 16.00. Mieszkańców powitają Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Tuż po części oficjalnej na scenie pojawią się m.in. grupy, dla których Gościnna Przystań będzie drugim domem: przedszkolaki, Klub Młodych Wataha, seniorzy z grupy polsko-ukraińskiej. W programie jest także koncert i warsztaty Obywatela MC. Dla tych, którzy najlepiej czują się w ruchu, przygotowano zajęcia sportowe oraz sadzenie roślin. Rabata z wielorocznymi trawami ozdobnymi będzie rosła na Czarnym Złocie Ogrodników – jest to kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Powstaje on w procesie kompostowania odpadów bio segregowanych przez mieszkańców naszego miasta.

Organizatorzy pomyśleli także o tych, którzy najlepiej wyrażają się poprzez sztukę; propozycją specjalnie dla nich są warsztaty ISTO Graffiti. Podczas całego wydarzenia będzie można zajrzeć do sal i pracowni nowego Domu sąsiedzkiego, by na własne oczy przekonać się, jakie propozycje dla mieszkańców szykuje ta placówka już w ramach regularnej działalności. Tuż obok domu sąsiedzkiego posadzone zostanie także drzewo, które pięknie wpisze się w krajobraz okolicy.

W dniu otwarcia Gościnnej Przystani pojawią się również goście: Gdańska Organizacja Turystyczna i jej mobilne centrum obsługi Karty Mieszkańca, Gdańskie Centrum Kontaktu oraz Referat Ewidencji Ludności z akcją „Zamelduj się w Gdańsku!”. Do swoich punktów zapraszać będą także przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Rozwoju Społecznego oraz Gdańskich Nieruchomości. 

Nowo wybudowany budynek powstał w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.