Przebudowa Ratusza Oruńskiego, zagospodarowanie skweru przy ulicy Gościnnej oraz parku przy Związkowej, budowa nowej placówki usług społecznych przy ulicy Dworcowej 11, zagospodarowanie Rynku Oruńskiego – jednym słowem – rewitalizacja gdańskiej Oruni – nominowana do Pomorskich Sztormów 2021.

Plebiscyt Pomorskie Sztormy organizowany jest od 17 lat przez Gazetę Wyborczą i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Ma na celu uhonorowanie osób, instytucji, wydarzeń i firm, które swoją działalnością promują Pomorskie w kraju i zagranicą. Projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” został wytypowany przez kapitułę do grona 5 beneficjentów biorących udział w plebiscycie Pomorskie Sztormy za rok 2021, w kategorii Sztorm Europejski (projekt infrastrukturalny).

Zanim uderzył sztorm

Historia Oruni podążała ciekawym szlakiem: od bogatej wsi, będącej spiżarnią Gdańska, poprzez miejsce letnich rezydencji zamożnych mieszczan, robotnicze przedmieście, aż po rok 1933, kiedy Orunia stała się dzielnicą Gdańska. Szczęśliwie do dziś przetrwało wiele śladów tej niezwykłej historii, co tworzy niepowtarzalny klimat dzielnicy; bogate fasady kamienic i skromne domki, stara podcieniowa kuźnia i neogotycki ratusz, parki i ogrody. Realizowany przez gminę Gdańsk program rewitalizacji Oruni to szansa na zachowanie tych pamiątek przeszłości, ale i przywrócenie ich życiu, by były atrakcyjnymi przestrzeniami codzienności mieszkańców. To jednak nie wszystko: ważne, a może i najważniejsze jest to, co nie rzuca się w oczy – to działania integrujące lokalną społeczność i wspierające najbardziej potrzebujących, głównie dzieci, młodzież i seniorów.

Umowa na dofinansowanie projektu rewitalizacji Oruni została podpisana w czerwcu 2017 roku pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a Gminą Miasta Gdańska. To pozwoliło rozpocząć działania, których koordynatorem jest Biuro Rozwoju Gdańska. W realizację projektu zaangażowane są Gdańskie Nieruchomości, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK), rady dzielnic i organizacje pozarządowe oraz wspólnoty mieszkaniowe i Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Całkowita wartość projektu „Rewitalizacji Oruni w Gdańsku” to obecnie ponad 39 mln zł. Dotacja z funduszy Unii Europejskiej pokrywa 62% kosztów inwestycji.

Warto podkreślić, że prowadzenie rewitalizacji, czyli działań skoncentrowanych na konkretnym terenie, jest możliwe tylko i wyłącznie na wyznaczonym w specjalnej uchwale Rady Miasta Gdańska obszarze, a same działania muszą być ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji. To właśnie ten dokument jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie z funduszy przeznaczonych na rewitalizację – mówi Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.

Sztorm na Oruni

Pierwsze łopaty wbite zostały już w 2020 roku w skwer przy ulicy Gościnnej – powstały nowe ścieżki, pojawiła się zieleń oraz mała architektura. Podobne prace wykonano w parku przy ulicy Związkowej. Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont i spektakularna przebudowa Ratusza Oruńskiego. Od kilku tygodni budynek jest otwarty dla wszystkich. Dla wszystkich – ponieważ, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, zmieniła się jego funkcja; mieści się tu nowoczesna biblioteka, swoją siedzibę ma Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz Rada Dzielnicy Orunia – Święty Wojciech – Lipce. Koszt remontu ratusza to 6,5 mln zł.

Przy ulicy Dworcowej 11 jest jeszcze plac budowy – powstaje tu budynek, w którym realizowane będą zadania z zakresu usług społecznych. Pod tym adresem będzie się mieścił dom sąsiedzki, placówka wsparcia podwórkowego oraz oddziały przedszkolne. Zakończenie prac zaplanowane jest na połowę tego roku.

Wyczekiwaną inwestycją jest zagospodarowanie Rynku Oruńskiego. Przebudowany zostanie układ drogowy wraz z infrastrukturą techniczną; Skwer Inki zyska nowe zagospodarowanie, miejsca postojowe zostaną przeniesione poza płytę główną rynku; stanie mała architektura, renowacji poddane będą ulice i chodniki. Dokumentacja techniczna dla tego zadania już powstaje; będzie gotowa pod koniec roku.

Nowe oblicze zyskują też oruńskie domy i podwórka – dzięki temu, że partnerami projektu „Rewitalizacja Oruni” są również wspólnoty mieszkaniowe; do tej pory zrealizowały one już 11 z 21 planowanych remontów swoich budynków. W projekt zaangażowana jest także Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która w 2020 roku zagospodarowała podwórka w pobliżu pięciu budynków. Rusztowania pojawiają się także przy budynkach Gdańskich Nieruchomości; prace toczą się już przy sześciu z nich, wytypowanych do projektu jest jeszcze sześć kolejnych. Więcej na ten temat przeczytać można na gdansk.pl.

Rewitalizacja Oruni jest dużym sukcesem także dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz lokalnych aktywistów. Już daje się zauważyć, że skutkiem tych działań jest poczucie sprawczości i odpowiedzialności. Projekt rewitalizacji zapoczątkował efekt domina: i mieszkańcy, i miasto Gdańsk planują kolejne działania na Oruni w najbliższych miesiącach i latach.

Kto zgarnie statuetkę?

Nominowanie projektu „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku” do nagrody Pomorski Sztorm 2021 to sygnał, że to projekt ważny i potrzebny. Sama nominacja to wsparcie kreowania pozytywnego wizerunku dzielnicy.

Głosowanie na Pomorski Sztorm 2021 rozpoczęło się 4, a skończy 21 marca br. Mieszkańcy województwa mogą głosować na wybrane projekty za pomocą kuponów drukowanych w Gazecie Wyborczej oraz poprzez stronę internetową gazety. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz promocję projektu w województwie pomorskim. Wszystkich, którym podobają się zmiany na Oruni zachęcamy do głosowania.