W październiku do czterech obszarów rewitalizacji trafiły sadzonki róż podarowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. W akcję włączyli się mieszkańcy, którzy w wybranych przez siebie miejscach zasadzili kwiaty.

Biuro Rozwoju Gdańska pośredniczyło w tej akcji, a inspiracją dla niej stała się działalność pani Beaty Szałkowskiej, mieszkanki Nowego Portu. Pani Beata już drugi rok z rzędu na własną rękę sadzi kwiaty na skwerach, klombach i zieleńcach w Nowym Porcie. Środki na ten cel pozyskuje ze sprzedaży makulatury, a sadzonki kupuje na giełdzie kwiatów. Wybiera różne gatunki: bratki, turki, irgi, żurawki. W akcję włączają się też inni mieszkańcy Nowego Portu, przynosząc wyhodowane na prywatnych działkach sadzonki. – W Nowym Porcie jest wiele zaniedbanych miejsc, pomysłów na nowe kwietniki więc nie brakuje. Boję się jedynie, że sama nie dam rady o nie zadbać, bo już w tej chwili jest ich dużo. Ochotnicy do pomocy są więc bardzo mile widziani – mówi Beata Szałkowska. Zasadzone przez nią kwiatki rosną m.in. przy Domu Kultury, szkole podstawowej i pierogarni.

Ukwiecone skwery i zieleńce

Pomysł, tak skutecznie realizowany w Nowym Porcie, podchwyciło Biuro Rozwoju Gdańska, a Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeznaczył po 15 sadzonek róż dla każdego z czterech obszarów rewitalizacji. BRG podjęło się pośrednictwa w ich przekazaniu, a wykonawcami zostali mieszkańcy, którzy wybrali odpowiednie miejsca i zasadzili kwiaty. Rośliny trafiły na skwery, zieleńce, pasy drogowe. Na Biskupiej Górce w akcję zaangażowali się mieszkańcy ze Stowarzyszeń Biskupia Górka i Waga. Większość róż została zasadzona na terenie dawnego ogródka pani Stefy, przy kamiennych schodach prowadzących na Stary Chełm (ul. Biskupia 13). Kilka znalazło swoje miejsce za Domem Sąsiedzkim. W Nowym Porcie pani Beata Szałkowska zasadziła róże przy skrzyżowaniu ulic Strajku Dokerów i Wilków Morskich. Na Oruni w sadzenie róż włączyli się członkowie Watahy - Klubu Młodych z Gościnnej Przystani Domu Sąsiedzkiego. Zasadzili kwiaty wzdłuż kawiarni Kuźnia (przy wyremontowanej ścianie szczytowej, obok której powstaje ścieżka w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017). Na Dolnym Mieście krzaki róż znalazły swoje miejsce na trawniku przed Inkubatorem Sąsiedzkiej Energii, gdzie zostały zasadzone przez zespół ISE.