WYSZUKIWARKA PLANÓW
Wyszukiwarka planów
Nazwa planu | Nr | Uchwała o przystąpieniu |
Status | Więcej |
---|
Procedura
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Wejście w życie MPZP - 14 dni od dnia publikacji
w Dzienniku Urzędowym.
Po co robione są plany?
Planowanie przestrzenne to podstawowe narzędzie ochrony i racjonalnego kształtowania przestrzeni. Jego celem jest zagospodarowanie przestrzeni zgodnie z potrzebami jej użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska. Daje gwarancję harmonijnego współdziałania sfery społecznej, przyrodniczej i ekonomicznej, jak również równoważenie interesów publicznych i prywatnych.
Miejscowy plan zagospodarowania jest sporządzany przez prezydenta miasta, który zleca wykonanie prac planistycznych i proceduralnych Biuru Rozwoju Gdańska. Plan miejscowy uchwala Rada Miasta Gdańska. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest prawem miejscowym.
Na podstawie planu miejscowego wydaje się decyzje pozwolenia na budowę. Koszty sporządzenia lub wprowadzenia zmian w miejscowym planie finansowane są z budżetu miasta.
Czas potrzebny na sporządzenie miejscowego planu jest trudny do sprecyzowania. Jest on bowiem uzależniony od wagi problemów, które plan musi rozstrzygnąć. Biorąc pod uwagę czas niezbędny na opracowanie planu, jak również przebieg procedury jego uchwalania, należy liczyć się z okresem nie krótszym niż 12-18 miesięcy. Tak długi okres wynika z konieczności zrealizowania szeregu działań konsultacyjnych związanych z partycypacją społeczną, w ramach której plan poddawany jest szerokiej dyskusji publicznej. W sytuacji pojawienia się uwag i propozycji zmian zgłaszanych przez mieszkańców, procedura uchwalania planu może się wydłużyć.
Zasady i tryb sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego określa ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 z 2003 r. z późniejszymi zmianami).
Wniosek o sporządzenie lub zmianę MPZP
W związku z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nastąpiła zmiana sposobu rozpatrywania wniosków przez Prezydenta Miasta Gdańska.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. wprowadziła zmiany w gminnych aktach planowania przestrzennego, zastępując studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego planem ogólnym. Plan ogólny powinien wejść w życie przed 31 grudnia 2025 roku i będzie aktem prawa miejscowego wiążącym dla ustaleń planów miejscowych.
Złożone wnioski o sporządzenie lub zmianę MPZP zostaną rozpatrzone po wejściu w życie planu ogólnego.
Wnioski należy kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska
ul . Wały Piastowskie 24
80-855 Gdańsk
Wniosek o sporządzenie lub zmianę planu miejscowego można złożyć za pomocą wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego.
Realizacja zadań związanych ze sporządzaniem lub zmianą planu miejscowego. Czytaj
Wnioski i uwagi do planów
WNIOSKI składamy na początku procedury planistycznej
Od momentu ogłoszenia przez Prezydenta Miasta Gdańska informacji o przystąpieniu do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ciągu 21 dni jest możliwość złożenia do nich wniosków. Może to zrobić każdy, kto chce mieć wpływ na zmiany jakie zachodzą w konkretnych przestrzeniach. Wszystkie zgłaszane potrzeby są indywidualnie rozpatrywane i wszystkie są tak samo ważne. Szczegóły określające granice planów znajdują się na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta w Gdańsku oraz na stronie internetowej www.brg.gda.pl.
UWAGI składane są do projektu miejscowego planu
Po raz drugi mieszkańcy mają możliwość włączenia się w proces planowania w momencie wyłożenia konkretnych projektów planów do publicznego wglądu. Wówczas każdy, kto kwestionuje ustalenia w nich przyjęte może wnieść swoje uwagi i wziąć udział w dyskusji publicznej. Warto jednak włączać się w proces planowania już na samym początku. Dlaczego?
Wnioski czy rozmowy na temat konkretów w danym obszarze, pozwolą projektantom lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców, a co za tym idzie, odpowiednio zdefiniować zapisy w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Warto zaznaczyć, że to właśnie plany miejscowe są jednym z elementów kreacji ładu przestrzennego w mieście. Są też efektem długotrwałych prac prowadzących do kompromisu godzącego środowiska interesariuszy. Dodatkowo są źródłem informacji o zmianach, jakie zachodzą w przestrzeni miejskiej.
WNIOSKI
Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski do każdego planu miejscowego oraz do prognozy oddziaływania na środowisko sporządzanej do planów. Wniosek powinien zawierać: nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.
Należy je złożyć do Prezydenta Miasta Gdańska w formie:
- papierowej na adres:
Biuro Rozwoju Gdańska
ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro
80-855 Gdańsk
- elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres email:
- online na interaktywnej mapie, znajdującej się w zakładkach planów,
- za pomocą wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego.
Do jakich planów można składać aktualnie wnioski?
UWAGI
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.
Uwagi można wnosić na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy.
Pisma należy kierować na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80–855 Gdańsk, lub w postaci elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres email:
Uwagę można złożyć również za pomocą wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego.
Do jakich projektów planów można składać jeszcze uwagi?
Realizacja zadań związanych ze sporządzaniem lub zmianą planu miejscowego. Czytaj
Aktualne wyłożenia i dyskusje publiczne
OBWIESZCZENIE
Prezydenta Miasta Gdańska
o wyłożeniu do publicznego wglądu
projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
w dniach od 14 października do 13 listopada 2024 r.
w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk w godz. od 9.00 do 15.00
Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130) w zw. z art. 67 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688), art. 39 oraz 54 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112) oraz uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu wymienionego poniżej, zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko:
Maćkowy - rejon ulicy Przemian w mieście Gdańsku (uchwała LIII/1321/22 Rady Miasta Gdańska z dnia 25.08.2022 r.)
Obszar proponowany do objęcia planem miejscowym, o powierzchni 22,35 ha, położony jest w jednostce Maćkowy w rejonie ulicy Przemian. Od wschodu jego granice przebiegają wzdłuż ulicy Starogardzkiej, od południowego - zachodu wzdłuż ulicy Niepołomickiej.
Projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko (w trakcie wyłożenia do publicznego wglądu) jest dostępny również w wersji elektronicznej na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska, w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gdańska.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość i odbędzie się:
projekt planu |
dzień |
godzina |
link do dyskusji |
6.11.2024 |
17:00 |
- Forma i zasady udziału w dyskusji publicznej
- Wymagania techniczne i instrukcja obsługi aplikacji
- Klauzula informacyjna RODO
- Obowiązek informacyjny dotyczący osób składających wnioski oraz uwagi do sporządzanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
- Informacje na temat dostępności budynku, świadczenia usług tłumacza migowego oraz pętli indukcyjnej.
Zgodnie z art. 8c oraz art. 18 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w brzmieniu mającym zastosowanie w powyższej sprawie), każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi można wnosić na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy firmy oraz adresu zamieszkania/siedziby, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27.11.2024 r.
Pisma należy kierować na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej na adres email:
Uwagi złożone po upływie wyżej podanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia. Uwagi do projektu planu zostaną rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska.
Realizacja zadań związanych ze sporządzaniem lub zmianą planu miejscowego. Czytaj
Najbliższe wyłożenia i dyskusje publiczne
Informacja wkrótce.
Słowniczek planowania przestrzennego
Planowanie przestrzenne to działania zabezpieczające zrównoważony rozwój i ład przestrzenny w mieście. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego wyznaczają obszary, na których mają powstać domy, skwery, sklepy, drogi – z poszanowaniem obiektów i obszarów podlegających ochronie konserwatorskiej oraz środowiska naturalnego. Jak świadomie uczestniczyć w tym procesie? Jak poruszać się w procedurach planowania przestrzennego? Z pomocą przychodzi poniższy słowniczek. Materiał będzie sukcesywnie uzupełniany.
Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami
1. Dostęp do świadczenia usług tłumacza migowego
Biuro Rozwoju Gdańska zapewnia dostęp do usług tłumacza polskiego języka migowego. Świadczenie jest bezpłatne dla osób uprawnionych.
Osoby uprawnione lub działające na mocy upoważnienia osoby uprawnionej, planujące wizytę lub zamierzające wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska, są proszone o dokonanie zgłoszenia co najmniej trzy dni robocze przed tym zdarzeniem:
- osobiście w sekretariacie Biura Rozwoju Gdańska od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 (Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro, pokój 401)
- mailowo:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - listownie: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk
- telefonicznie (przy pomocy osoby trzeciej): 58 308 44 51, 58 308 44 45
Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik Biura Rozwoju Gdańska skontaktuje się z osobą zainteresowaną, w sposób określony w zgłoszeniu, w celu uzgodnienia szczegółów.
2. Pętla indukcyjna
Sala konferencyjna Biura Rozwoju Gdańska (IV piętro, pokój 408), w której odbywają się spotkania z mieszkańcami, wyposażona jest w pętlę indukcyjną. Jest ona wsparciem dla osób z aparatami słuchowymi i implantami ślimakowymi. Pętla pozwala lepiej słyszeć i rozumieć mowę – zwłaszcza w miejscach publicznych.
Chcąc skorzystać z pętli, należy przełączyć swój aparat na program T i zająć miejsce objęte jego zasięgiem. Większość aparatów jest wyposażona w ten program; jeśli nie, należy skontaktować się w tej sprawie z protetykiem słuchu.
3. Informacje na temat dostępności budynku oraz zapewnienia asysty przy wejściu do budynku
Biuro Rozwoju Gdańska mieści się w budynku przy ul. Wały Piastowskie 24 w Gdańsku, w pobliżu przystanków komunikacji publicznej (tramwajowych, autobusowych) i Dworca Głównego PKP. Przed gmachem znajduje się parking (płatny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-20:00), z dwoma oznakowanymi miejscami postojowymi przeznaczonymi dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby niepełnosprawne, posiadające Kartę Parkingową wzoru europejskiego (niebieską), nie płacą za postój jedynie wtedy, gdy parkują pojazdy na miejscach oznakowanych jako zastrzeżone dla osób niepełnosprawnych. W każdym innym przypadku parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych jest płatne zgodnie z obowiązującą taryfą. Osoby niepełnosprawne posiadające gdański identyfikator "N+" (żółty) nie wnoszą opłat, bez względu na zajmowane miejsce parkingowe.
Budynek jest częściowo dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Wejście główne jest zlokalizowane od strony ul. Rajskiej. Po prawej stronie od schodów wejściowych znajduje się podjazd prowadzący na poziom -1, skąd na kolejne piętra można dostać się windą. W windzie są oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Pomieszczenia Biura Rozwoju Gdańska są rozmieszczone na parterze (poziom 0), czwartym i piątym piętrze. Sekretariat Biura Rozwoju Gdańska, pokoje zespołów urbanistycznych oraz dwie sale konferencyjne znajdują się na czwartym piętrze. Do pomieszczeń BRG na czwartym i piątym piętrze można dostać się windą. Przeszklone drzwi do pomieszczeń zlokalizowanych na czwartym piętrze są otwierane za pomocą domofonu. Dzwonek znajduje się po lewej stronie drzwi.
Pokoje Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG mieszczą się w korytarzu na podwyższonej części parteru, która nie jest wyposażona w podjazd, zatem spotkania z pracownikami Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego odbywają się w sali konferencyjnej po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózkach znajduje się na czwartym piętrze budynku.
Wszystkie pomieszczenia Biura Rozwoju Gdańska są dostępne dla osób z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Biuro Rozwoju Gdańska zapewnia asystę pracownika przy wejściu do budynku.
W celu zapewnienia asysty pracownika, prosimy o wcześniejsze dokonanie zgłoszenia:
- mailowo:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , - listownie: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk,
- telefonicznie (przy pomocy osoby trzeciej): (58) 308-44-44 lub (58) 308-44-45,
- osobiście po przybyciu do budynku, za pośrednictwem pracownika znajdującego się na parterze recepcji.
Wejście do budynku
Boczne wejście dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim
Parter budynku, gdzie znajduje się recepcja, winda oraz Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego
Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego. Na końcu korytarza znajduje się sekretariat zespołu w sali nr 2
IV piętro, wejście do Biura Rozwoju Gdańska, gdzie znajduje się sekretariat w sali nr 401, sale konferencyjne (duża sala 408, mała 416) oraz zespoły urbanistyczne i branżowe.