13 czerwca projektanci z Biura Rozwoju Gdańska spotkali się ze specjalistami z zakresu architektury, urbanistyki i infrastruktury drogowej. Było to ostatnie spotkanie informacyjne z cyklu zaplanowanych w czerwcu wydarzeń dotyczących projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska. Natomiast 28 czerwca w Biurze Rozwoju Gdańska zostanie zorganizowany drugi w tym miesiącu dzień otwarty.

Prace nad obecnie prezentowanym Studium trwały dwa lata. Wsparciem merytorycznym dla projektantów z Biura Rozwoju Gdańska była Rada Studium, swój udział w opracowywaniu dokumentu mieli też gdańszczanie. Projekt nowego Studium został udostępniony 6 czerwca br. Od tego czasu odbyły się trzy spotkania informacyjne. Ostatnie z nich było skierowane przede wszystkim do specjalistów z zakresu architektury, urbanistyki oraz infrastruktury drogowej. Wzięli w nim udział również mieszkańcy Gdańska zainteresowani zmianami, jakie mogą dokonać się w ich mieście w ciągu najbliższych trzydziestu lat.

Pytania i odpowiedzi
Jakie tym razem tematy okazały się najbardziej interesujące? Pytania dotyczyły m.in. szczegółów przebiegu drogi Zielony Bulwar, zabezpieczeń związanych z ochroną przeciwpowodziową, obszarów (Olszynka, Rudniki), na których będą mogły powstać farmy fotowoltaiczne oraz planowanego przebiegu linii elektroenergetycznych na południu Gdańska. Dopytywano też o ewentualną realizację nowej zabudowy mieszkaniowej na terenie Żuław. – Nie dopuszczamy takiej  możliwości – tłumaczyła Edyta Damszel-Turek, Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Wyjątkowe emocje wzbudziła trasa tramwajowa, która ma przebiegać przez Młode Miasto. Podczas, gdy dla jednych mieszkańców poprowadzenie nowej linii tramwajowej stanowi korzystne rozwiązanie, u inwestorów, którzy będą realizować budowę mieszkaniową na tym terenie, budzi sprzeciw. – Młode Miasto powinno rozwijać się przyjaźnie w stosunku do mieszkańców. Studium nie przesądza jednak dokładnego przebiegu trasy – wyjaśniała Edyta Damszel-Turek. Zebranych interesowała też powierzchnia terenów zielonych w mieście. Zieleni nie ubędzie, wręcz przeciwnie, planowane są nowe parki oraz skwery.

Dzień otwarty
28 czerwca w godz. 8-19 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska zostanie zorganizowany drugi dzień otwarty. Będzie to okazja, aby o projekcie Studium porozmawiać z jego autorami.

Do 31 lipca br., w godz. od 8:00 do 15:00, z projektem Studium można też zapoznać się w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (budynek Solidarności, ul. Wały Piastowskie 24) oraz na stronie:
http://www.brg.gda.pl/aktualnosci/studium/51-projekt-uwarunkowan-i-kierunkow-zagospodarowania-przestrzennego/381-jaki-bedzie-gdansk-za-30-lat-zapoznaj-sie-z-projektem-studium