Skąd wzięła się zła fama niektórych dzielnic? Jak żyło się w nich przed laty, a jak mieszka się obecnie? Tego wszystkiego można dowiedzieć się bezpośrednio od mieszkańców, którzy zgodzili się podzielić swoimi opowieściami przed kamerą.

Skąd wzięła się nazwa Nowy Bronx? Gdzie w Nowym Porcie rosną oliwki? Do której pijalni piwa przed laty klienci przychodzili z własnymi kuflami? Gdzie na Biskupiej Górce dawniej bawiły się dzieci? Tego typu sekrety znają wyłącznie wieloletni mieszkańcy poszczególnych dzielnic. Z reguły nie mają o nich pojęcia pozostali gdańszczanie. Jest jednak szansa, aby poznać przynajmniej część tych historii. Mieszkańcy rewitalizowanych dzielnic zgodzili się bowiem opowiedzieć o nich przed kamerą. W krótkich filmach występują w roli przewodników po swoich dzielnicach. Pokazują w nich znane sobie zakamarki, wspominają stare dzieje i opisują, jak im się żyje obecnie. Opowiadają o miejscach wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju. Jak twierdzą, Nowy Port, Orunia czy Dolne Miasto to jedyne dzielnice w Gdańsku, w których istnieją jeszcze podwórka, gdzie wszyscy się znają. – Tutaj żyje się inaczej niż na nowych osiedlach. Jest trochę tak, jak na wsi. Nie jesteśmy anonimowi. To miejsca inne niż wszystkie – mówi Magda Kamrowska z Biskupiej Górki.

Mieszkańcy najczęściej powtarzają, że zła opinia na temat ich dzielnic nie ma uzasadnienia w rzeczywistości. Przede wszystkim jest spowodowana swoistym odcięciem od pozostałych części miasta, izolacją, pozostawaniem na uboczu, poza najczęściej uczęszczanymi szlakami. – Ludzie obawiają się tego, czego nie znają – twierdzą mieszkańcy rewitalizowanych obszarów. Dlatego też zapraszają do odwiedzania i poznawania swoich dzielnic.

Miliony na rewitalizację

Na liście obszarów objętych projektami rewitalizacji znalazły się: Biskupia Górka i Stary Chełm, Dolne Miasto, Stare Przedmieście i Plac Wałowy, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście oraz Orunia. Łączna wartość projektów rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023, to ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł wyniesie dofinansowanie unijne. Projekty rewitalizacji zostaną dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Szczegółowy zakres prac oraz postępy w ich realizacji można śledzić na mapach przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska.

    
    
 
    
    

  loga ue