Znamy już wstępne koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego i budowy Domu Sąsiedzkiego wraz z Placówką Wsparcia Podwórkowego na Oruni. Szczegóły zaprezentowano na wizualizacjach.

Dziewiętnastowieczny Ratusz Oruński przez lata był siedzibą różnych urzędów, później komisariatu policji. Od 2010 r. budynek stoi pusty. W 2016 r. został kupiony przez Miasto Gdańsk i objęty projektem rewitalizacji Oruni, w ramach którego zostanie wyremontowany i zaadaptowany na cele społeczne. W przyszłości będzie pełnić funkcję siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce oraz filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Znajdą się tam również pomieszczenia przystosowane do realizacji działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej. Głównym założeniem przebudowy jest zachowanie pierwotnego podziału wnętrz Ratusza oraz ozdobnego charakteru jego elewacji. Neogotyckie elewacje zostaną poddane pracom konserwatorskim. W środku, na poziomie -1, powstaną sale konferencyjne. Na parterze zostaną urządzone wielofunkcyjne sale warsztatowe oraz siedziba Rady Dzielnicy. Biblioteka powstanie na pierwszym piętrze oraz poddaszu. Poza wyodrębnionym pokojem do pracy cichej, jej wnętrza będą posiadać charakter otwarty. Aby udało się uzyskać taki efekt, w ścianach zostaną utworzone duże przejścia. Zaproponowane rozwiązania – ciemne drewno i czarno-białe płytki podłogowe na tle stonowanych kolorów – luźno nawiązują do wystroju wnętrz z okresu, w którym Ratusz powstał. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

 

Dom Sąsiedzki i wsparcie podwórkowe

W ramach projektu rewitalizacji Oruni na działce przy ul. Dworcowej 11 zostanie zbudowany budynek przeznaczony na Dom Sąsiedzki oraz Placówkę Wsparcia Podwórkowego. Do nowego obiektu przeniesie się Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin. W nowej lokalizacji będzie też prowadzony punkt wczesnej edukacji. W pomieszczeniach Domu Sąsiedzkiego będą mogły odbywać się rozmaite warsztaty i spotkania, w tym Klubu Rodzica. Oferta Placówki Wsparcia Podwórkowego będzie skierowana w głównej mierze do osób młodych. Będą w niej realizowane różnego rodzaju zajęcia, w tym zwiększające kompetencje społeczne młodzieży.  

Usytuowanie projektowanego budynku zostało zaplanowane w taki sposób, aby na jego tyłach powstała zaciszna, oddzielona od ruchliwej ulicy, przestrzeń z placem zabaw dla najmłodszych, miejscem spotkań dla młodzieży, ławkami i ogrodem warzywnym. Budynek będzie składać się z dwóch brył połączonych łącznikiem. W jednej części została zaprojektowana Placówka Wsparcia Podwórkowego, w drugiej – pomieszczenia Domu Sąsiedzkiego wraz z dwoma salami przedszkolnymi. Punkt przedszkolny zaplanowano na parterze, na dole będzie też zlokalizowana sala wielofunkcyjna. Na piętrze znajdą się: sala sportowa, otwarta kuchnia oraz klub młodych. W budynku przewidziano też salę do zajęć sensorycznych, pomieszczenia do spotkań indywidualnych, do nauki, salę do zajęć z małymi dziećmi, zaplecze gospodarcze i biurowe.

 

Obydwa projekty wraz z niezbędnymi pozwoleniami powinny być gotowe do końca 2019 r. Jeszcze w tym roku planuje się ogłoszenie postępowań dotyczących wyłonienia wykonawców robót budowlanych.