Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza mieszkańców Oruni do przedstawiania opinii i uwag na temat projektów zagospodarowania dwóch oruńskich skwerów. To tereny po dawnym cmentarzu ewangelickim, obecnie częściowo urządzone. W projektach zostały przeznaczone na cele rekreacyjne.

Zagospodarowanie terenów przy ul. Związkowej i Gościnnej jest realizowane w ramach rewitalizacji Oruni. Prezentowana koncepcja stanowi jeden z elementów dokumentacji technicznej, na którą Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zorganizowała przetarg na początku 2018 r.

Na terenach, o których mowa, przed wojną mieścił się cmentarz ewangelicki pw. Świętego Jerzego. Nekropolię dzieliła na dwie części linia kolejowa – starsza część znajdowała się przy ul. Gościnnej, nowsza – przy ul. Związkowej. Cmentarz został zlikwidowany w 1957 r. Na fragmencie działki następnie powstała przychodnia oraz pawilony handlowe, na pozostałej zaplanowano park. Obecnie o istnieniu przedwojennej nekropolii przypomina tablica umieszczona na terenie przy ul. Gościnnej. W projekcie zagospodarowania terenu zaproponowano, aby podobna tablica została zamontowana również w drugiej części parku. Teren zajmowany dawniej przez cmentarz, obecnie jest porośnięty przez zieleń i pozostaje tylko częściowo zagospodarowany. We wschodniej części urządzono plac zabaw, plac do gry w koszykówkę, siłownię. Tutaj też zachowały się okazałe drzewa, które wskazują na układ dawnych alei cmentarnych. W projekcie zaproponowano wytyczenie kolejnych alejek i wykonanie dodatkowych nasadzeń drzew i krzewów, wysianie trawy. Ponadto w parku przy ul. Gościnnej miałoby powstać kilka placów gier i wypoczynkowych, a także miejsce do gier podwórkowych z widownią. W części parku przy ul. Gościnnej, oprócz placów wypoczynkowych i przeznaczonych do gier, zostałaby także urządzona strefa wypoczynkowo-piknikowa.

Konsultacje w Gościnnej Przystani

Projekty zagospodarowania obydwóch części parku oraz wizualizacje prezentujące wybrane rodzaje oświetlenia, ławek i kubików, stołów do gier, koszy na śmieci, nawierzchni ścieżek czy roślinności są zamieszczone w załącznikach pod tekstem.  

Wydrukowane materiały graficzne zostały także udostępnione w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” (ul. Gościnna 14). Do 22 sierpnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesyłać opinie dotyczące prezentowanych koncepcji. Natomiast 23 sierpnia o godz. 17.00 w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego projektanci przedstawią propozycje zagospodarowania terenu, przeanalizują też możliwości wprowadzenia zmian wskazanych przez mieszkańców. Spotkanie jest organizowane przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Biuro Rozwoju Gdańska.