Park i Rynek Oruński znają niemal wszyscy gdańszczanie. Ale już o oruńskim lapidarium, żeliwiaku czy nieistniejącym cmentarzu słyszeli nieliczni. Zapraszamy do lektury przewodnika, który odsłania wiele oruńskich „tajemnic” i pozwala lepiej poznać tę wyjątkową część Gdańska.

Orunia jest jednym z czterech obszarów objętych Gminnym Programem Rewitalizacji i trzecim, na temat którego ukazał się przewodnik. Dwa pierwsze opracowania (o Biskupiej Górce/Starym Chełmie oraz Nowym Porcie) zostały opublikowane w styczniu bieżącego roku. Czwarty, dotyczący Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, ukaże się w ciągu najbliższych tygodni. Pomysł wydania przewodników wyszedł od mieszkańców. Już podczas konsultacji związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji wielokrotnie wyrażali potrzebę odpowiedniej promocji swoich osiedli i dzielnic – miejsc niezwykle interesujących, ale znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi. Lepszemu poznaniu każdej z nich służą m.in. organizowane corocznie przez Instytut Kultury Miejskiej bezpłatne spacery. Lokalni przewodnicy, którzy je prowadzą, są jednocześnie autorami treści zawartych w przygotowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska broszurach.

Orunia ma wyjątkowe położenie. Znajduje się niemal w ścisłym centrum miasta, ale jednocześnie zachowuje ślady tradycji rolniczo-sadowniczej. Pozostało tu wiele zabytków – interesujących przykładów architektury z przełomu XIX i XX wieku, a nawet wcześniejszych (kuźnia z początku XIX w.). Przewodnik wskazuje ich lokalizację, pokrótce opowiada ich historię. Zawiera też informacje na temat innych ciekawostek, w poszukiwaniu których można wybrać się na Orunię – śladów przedwojennych niemieckich napisów czy dziewiętnastowiecznych dekoracji. Można też odwiedzić lapidarium, park czy dom kultury.

Przewodnik po Oruni jest dostępny bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG (ul. Wały Piastowskie 24, pokój 4 ), a także podczas comiesięcznych dyżurów pracowników BRG w każdą trzecią środę miesiąca w godz. 17-19 w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” (ul. Gościnna 14). Wersja w PDF-ie jest dostępna do pobrania poniżej. Wszystkie przewodniki są zamieszczone tutaj.