W sobotę 11 czerwca odbyły się drugie z czterech warsztatów w ramach  przygotowań do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdańsku. Mieszkańcy Oruni mogli na nich wskazać miejsca wymagające szczególnej uwagi.

Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego przedstawiając mieszkańcom Oruni prezentację programu rewitalizacyjnego dla ich dzielnicy, położył nacisk na zaprezentowanie szerokiego pola pojęcia rewitalizacja. Kilkukrotnie podkreślano, że rewitalizacja nie jest tylko pojęciem związanym z odnową tkanki urbanistycznej. Dotyczy również procesów przemian społecznych, mających na celu aktywizację i zwiększenie potencjału zawodowego i społecznego mieszkańców, w tym szczególnie grup narażonych na wykluczenie społeczne.

Schemat pracy z mieszkańcami był taki sam jak na warsztatach odbywających się 4 czerwca w dzielnicy Biskupia Górka. Uczestników podzielono na dwie grupy, by na podstawie opracowanej przez Biuro Rozwoju Gdańska mapie wskazali swoje propozycje co do najważniejszych działań społecznych i inwestycyjnych. Omówiono również wyznaczone wcześniej przez BRG miejsca i ich słuszność.

Wynikiem wszystkich prac będzie opracowanie proponowanych przez mieszkańców projektów do realizacji w ramach rewitalizacji, ze szczególnym naciskiem na wypracowanie niezbędnych działań, które ściśle wiążą się z celami społecznymi.

Dwa kolejne spotkania i spacer w Nowym Porcie
Procesem Rewitalizacji objęto cztery obszary w Gdańsku (Wskazano je w uchwale podjętej na kwietniowej Sesji Rady Miasta), stąd też forma warsztatów. Przed Zespołem Rewitalizacji jeszcze dwa, na Dolnym Mieście (18 czerwca w godz. 10:00-15:00) i w Nowym Porcie (25 czerwca w godz. 10:00-15:00). Można się na nie zapisać na stronie gdansk.pl lub TUTAJ.

Z kolei jutro (14 czerwca) odbędzie się również spacer z mieszkańcami zaplanowany w godz. 17.00-19.00. Spotkanie przed Morskim Domem Kultury w Nowym Porcie, ul. Marynarki Polskiej 15.

O co chodzi z Gminnym Programem Rewitalizacji?

Przygotowywany przez BRG program określi kierunki działań, ramy czasowe i finansowe realizacji poszczególnych projektów, składających się na zintegrowany program działań w poszczególnych obszarach. Działania, jakie zostaną wskazane do realizacji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji przyczynią się do poprawy warunków zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wizerunku terenów znajdujących się obecnie w złym stanie technicznym, gospodarczym i społecznym. Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska umożliwi aplikowanie miastu i innym podmiotom z terenu miasta o środki unijne na realizację zaplanowanych przedsięwzięć na obszarach rewitalizacji. Istotną częścią sporządzania Programu Rewitalizacji jest partycypacja społeczna. Gminny Program Rewitalizacji opracowywany będzie przy udziale wszystkich interesariuszy rewitalizacji, środowisk społecznych, gospodarczych, mieszkańców tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność w programowaniu poszczególnych działań.

Przystąpienie do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji zostało uchwalone na sesji 31 maja 2016 roku przez Radnych Miasta Gdańska. Zaś miesiąc wcześniej wskazano w uchwale cztery obszary rewitalizacji:

  1. obszar Biskupia Górka / Stary Chełm o powierzchni 104,60 ha;
  2. obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście 87,24 ha;
  3. obszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście 165,29  ha;
  4. obszar Orunia o powierzchni 145,26 ha