29 marca nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin na Dolnym Mieście. Placówkę w wyremontowanym lokalu przy ul. Radnej 3/2 będzie prowadzić fundacja FOSA. W przyszłym tygodniu fundacja zaprasza na dni otwarte.

W piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz jednostek miejskich zaangażowanych w realizację projektu. Gospodarzem była Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, która w lokalu będzie prowadzić Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin. Symboliczne otwarcie placówki polegało na zdjęciu zasłon izolujących rodziny przed światem.

Remont lokalu przy ul. Radnej to pierwsze zadanie ukończone w ramach drugiego etapu rewitalizacji Dolnego Miasta. Dziękuję wszystkim, którzy mieli w tym swój udział. Bardzo się cieszę, że projekty rewitalizacji weszły w fazę realizacji, trzeba jednak pamiętać, że przed nami jeszcze długa droga. Wszystkie zaplanowane zadania zostaną zakończone do czerwca 2023 roku – mówi Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska ds. rewitalizacji.

Święto gdańskich rodzin

FOSA jest partnerem w projekcie rewitalizacji Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia z Placem Wałowym. – Rodziny na Dolnym Mieście zaczęliśmy wspierać w 2010 r., w niewielkim lokalu  przy ul. Toruńskiej. Przez te lata zdobyliśmy zaufanie lokalnej społeczności. Otwarcie Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin to święto fundacji, ale przede wszystkim święto gdańskich rodzin, które otrzymały swoją siedzibę – mówi Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA.

 

W wyniku gruntownego remontu w lokalu powstały sale do pracy z dziećmi i terapii indywidualnej oraz kuchnia terapeutyczna. Pomieszczenia zostały wyposażone w niezbędny sprzęt do pracy z rodziną. Zlikwidowano też bariery architektoniczne i wykonano dodatkowe wejście.

Działalność Centrum będzie skierowana do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Szczególną opieką zostaną otoczone rodziny z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi. Placówka będzie oferować dwa rodzaje wsparcia: sprawdzone, terapeutyczne, środowiskowe formy pomocy oraz innowacyjne, realizowane przez specjalistyczny i kreatywny zespół pracowników. Centrum swoje działania rozpocznie od projektu skierowanego do nastolatków oraz młodych rodziców. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z psychoterapii, wsparcia psychologicznego, treningów umiejętności społecznych oraz pomocy interwencyjnej. Dodatkowo będą im oferowane konsultacje  psychiatryczne, z terapeutą uzależnień oraz wsparcie w środowisku.

Lokal przy ul. Radnej 3/2 należy do gdańskich zasobów komunalnych. Jego modernizację i adaptację w imieniu Gminy Miasta Gdańska zrealizowały Gdańskie Nieruchomości. Środki finansowe pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu Miasta Gdańska. Koordynatorem projektu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska.

Dni otwarte

FOSA serdecznie zaprasza na dni otwarte. Od 1 do 5 kwietnia w godz. 10-14 można odwiedzić Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin przy ul. Radnej 3/2, obejrzeć wyremontowany lokal i porozmawiać z psychologiem na temat oferty przygotowanej przez fundację.