6 lutego w godz. 16-18 w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii (ul. Reduta Wyskok 2) odbędzie się spotkanie dotyczące zagospodarowania terenu Opływu Motławy wraz z bastionami. W jego trakcie zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja urbanistyczno-architektoniczna, do której mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje uwagi i opinie.     

Podczas konsultacji realizowanych w trakcie prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji mieszkańcy byli zgodni, że okolica Opływu Motławy ma przede wszystkim służyć rekreacji, w związku z czym powinna zostać uporządkowana i wyposażona w małą architekturę. Przygotowana w ramach projektu rewitalizacji koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest zgodna z tymi założeniami. Uczestnicy środowego spotkania będą mogli zapoznać się z zaproponowanymi przez projektantów rozwiązaniami i wyrazić swoje opinie na ich temat.

Zgodnie z przygotowaną koncepcją, teren Opływu Motławy wraz z bastionami zostanie oczyszczony, uporządkowany i wyposażony w takie elementy, jak ławki, leżaki, siedziska z pniaków i głazów, kosze na śmieci, stoły do gry w szachy, utwardzone miejsca na przenośne grille, stojaki rowerowe czy tablice informacyjne. Zostanie zamontowane oświetlenie i monitoring, będzie przebudowana promenada pieszo-rowerowa i stworzona ścieżka dydaktyczna. Projektanci proponują utworzenie na bastionie Żubr punktu widokowego z lunetami i pulpitem z opisem sylwety miasta (zakres prac na bastionie jest ograniczony i wyklucza m.in. zmiany w profilowaniu obrysu wałów ziemnych). Zdegradowane zbocza bastionów zostaną uzupełnione gruntem, a na ich koronach zostanie zasiana trawa o wzmocnionej odporności na wydeptywanie. Powstaną dwa place zabaw: przy bastionie św. Gertrudy oraz u podnóża bastionu Żbik. Koncepcja przewiduje również utworzenie dwóch łąk kwietnych na terenie bastionu Żbik. W kilku miejscach jest także planowane zasadzenie krzewów i bylin.

Obok przedstawicieli biura projektowego, które wygrało postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej, w spotkaniu wezmą udział pracownicy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Biura Rozwoju Gdańska.

Zagospodarowanie terenu Opływu Motławy wraz z bastionami jest realizowane w ramach projektu rewitalizacji Dolnego Miasta i Placu Wałowego ze Starym Przedmieściem, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Uwagi, opinie i propozycje dotyczące projektu zagospodarowania terenu Opływu Motławy wraz z bastionami można przesyłać do 20 lutego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..