Zajęcia pozaartystyczne, socjalizacyjne i integracyjne oraz poprawa infrastruktury, służącej aktywizacji życia mieszkańców – m.in. takie potrzeby zgłaszali mieszkańcy Dolnego Miasta w ramach działań rewitalizacyjnych w ich dzielnicy. Bo rewitalizacja to przede wszystkim inwestycja w rozwój społeczności lokalnej.

Warsztaty zorganizowano na Dolnym Mieście w sobotę 18 czerwca w Łaźni przy ul. Jaskółcza 1.  Było to już trzecie spotkanie z mieszkańcami jednego z czterech obszarów objętych procesem rewitalizacji (wskazano je w uchwale podjętej na kwietniowej Sesji Rady Miasta). Przed Biurem Rozwoju Gdańska jeszcze jedno - w Nowym Porcie (25 czerwca w godz. 10:00-15:00) w Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności 6A. Można się na nie zapisać na stronie gdansk.pl lub TUTAJ.

Dlaczego warto brać udział w konsultacjach?

Działania rewitalizacyjne obejmują szereg różnorodnych inwestycji, przede wszystkim inwestycji w rozwój społeczny. Głównym celem rewitalizacji jest doprowadzenie do ożywienia, poprawy funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia w rewitalizowanym obszarze. Aby najlepiej zaplanować takie działania, potrzebny jest głos lokalnej społeczności. Właśnie w tym celu  zorganizowane zostały m.in. warsztaty z mieszkańcami. Jest to okazja do wskazania miejsc problemowych w swoich dzielnicach oraz czynnego udziału w tworzeniu  procesów rewitalizacyjnych. Spotkania przeprowadzane są w formie pracy w grupach oraz dyskusji podsumowujących. Ich wynikiem będzie opracowanie proponowanych przez mieszkańców projektów do realizacji w ramach rewitalizacji, ze szczególnym naciskiem na wypracowanie niezbędnych działań społecznych.

Ostatnie spotkanie na Dolnym Mieście spełniło pokładane w nim oczekiwania Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z Biura Rozwoju Gdańska. Wspólna praca z mieszkańcami i lokalnymi działaczami społecznymi zaowocowała szeregiem pomysłów na działania w tym obszarze. Uczestnicy zgłosili m.in. potrzebę stworzenia miejsc integracji i aktywizacji lokalnej społeczności oraz poprawy infrastruktury służącej tym celom. Jako jeden z wielu przykładów wskazano stworzenie domu sąsiedzkiego, gdzie prowadzone by były zajęcia pozaartystyczne, socjalizacyjne czy integracyjne, skierowane do różnych grup społecznych - seniorów, młodzieży czy matek z dziećmi. 

Dyskutowano także nad kierunkami rozwoju dzielnicy z wykorzystaniem jej potencjału i unikatowości, bliskości głównego miasta, historii i położenia czy dostępu do wody. Zwracano także uwagę na walory przyrodnicze oraz komfort i ciszę. Uczestnicy warsztatów w bardzo zaangażowany sposób dyskutowali również o zagrożeniach i zjawiskach negatywnych, wymagających np. poprawy więzi sąsiedzkich czy podniesienia komfortu życia oraz  możliwości dostarczania nowoczesnych usług edukacyjnych połączonych z rekreacją. Jako nowe inwestycje, warte do zrealizowania, wskazano m.in.: nowe place zabaw,  punkt informacji turystycznej   czy zagospodarowanie terenów nad brzegiem rzeki Motława.

Gminny Program Rewitalizacji

Program ma powstać do końca 2016 roku przy udziale wszystkich zainteresowanych mieszkańców, środowisk społecznych czy gospodarczych. Zakrojona na szeroką skalę partycypacja społeczna ma pomóc w ustaleniu poszczególnych działań.

Obszary zdegradowane i obszary do rewitalizacji w naszym mieście wyznaczyła Rada Miasta Gdańska na kwietniowej sesji. Więcej informacji:

http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Rada-Miasta-wyznaczyla-obszary-do-rewitalizacji,a,52651