Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta został wyróżniony kolejną już – czwartą – nagrodą. Głosami czytelników Gazety Wyborczej Trójmiasto wygrał w konkursie Pomorskie Sztormy jako Pomorska EUROinspiracja.

Pomorskie Sztormy to plebiscyt organizowany przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. O wygranych w czterech kategoriach (Inwestycja Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie Roku i Pomorskie EUROinspiracje) decydują w głosowaniu internauci, zwycięzców w pozostałych kategoriach wybiera kapituła. Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta został nominowany do nagrody Pomorskie EUROInspiracje w kategorii Infrastruktura, w której są doceniane najważniejsze i najbardziej inspirujące inwestycje infrastrukturalne, dobrze wykorzystujące środki unijne.

Dolne Miasto w latach 2009-2015 było objęte projektem rewitalizacji, którego koszt wyniósł 34 mln zł, z czego około 70% pochodziło z funduszy unijnych. Działania, które wówczas zrealizowano dotyczyły modernizacji infrastruktury oraz aktywizacji mieszkańców. Wyremontowano elementy kilkudziesięciu budynków, przebudowano część ulic i chodników, wykonano prace związane z modernizacją infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowaniem terenu. Zmodernizowano też dwa budynki przeznaczone do prowadzenia działań społecznych. W przedsięwzięcia rewitalizacyjne została zaangażowana lokalna społeczność, pojawiły się nowe stowarzyszenia i inicjatywy na rzecz Dolnego Miasta. W efekcie tych działań poprawił się nie tylko wygląd dzielnicy, ale również sposób jej postrzegania przez lokalnych mieszkańców oraz gdańszczan z innych części miasta. – Dziękujemy gdańszczankom i gdańszczanom, bo wspólne zmiany bez nich nie byłyby możliwe. Zapraszam wszystkich na Dolne Miasto, bo to wspaniała dzielnica z ogromnym potencjałem – mówił prezydent Paweł Adamowicz, odbierając nagrodę. 

Rewitalizacja Dolnego Miasta była już doceniana wcześniej. W 2016 roku projekt otrzymał  nagrodę RegioStars w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” w konkursie organizowanym przez  Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Dolne Miasto i ulica Łąkowa „za pozytywną przemianę zapomnianego fragmentu miasta, udaną próbę zmiany wizerunku i ożywienia starej dzielnicy Gdańska” zajęło także drugie miejsce w kategorii Nowe Oblicza Trójmiasta w konkursie Skrzydła Trójmiasta organizowanym przez portal Trójmiasto.pl. Natomiast w 2017 roku projekt został nagrodzony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich w kategorii Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna. 

Aktualnie jest realizowany drugi etap rewitalizacji Dolnego Miasta wraz ze Starym Przedmieściem i Placem Wałowym. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą ponad 23 mln zł, a prace przewidziano na lata 2018-2023. Więcej informacji na temat Dolnego Miasta i jego rewitalizacji można znaleźć tutaj.