Lato w mieście to synonim nudy? Na pewno nie w Gdańsku, na pewno nie na Dolnym Mieście! W ubiegłą sobotę, 25 czerwca, z przytupem przywitano tam wakacje.

Dolne Miasto w Gdańsku znane jest z zabaw w stylu retro. Nie inaczej było w minioną sobotę – parada retro rozpoczęła pełne atrakcji święto dzielnicy. Roześmiany korowód powędrował ulicą Łąkową, zapraszając mieszkańców i sympatyków Dolnego Miasta, których w Gdańsku nie brakuje, do wspólnej zabawy i spędzenia soboty na ulicach i skwerach tej dzielnicy.

Nie „żegnaj”, ale „dzień dobry lato”!

Mieszkańcy Dolnego Miasta w ostatnich latach hucznie żegnali sezon wakacyjny. W tym roku było inaczej – święto dzielnicy zainicjowało czas letnich aktywności na świeżym powietrzu. W ramach festynu „Lato na Dolnym Mieście” odbywały się warsztaty, pokazy, wystawy, spektakl teatralny i koncert.

Działające na Dolnym Mieście Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko zaprosiło wszystkich chętnych na zajęcia z ceramiki oraz warsztaty bębniarskie. Fundacja LPP zaproponowała wspólne malowanie koszulek; sprawnością manualną musieli się także wykazać uczestnicy zajęć zorganizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej. Szybki kurs zdobienia przedmiotów oraz występ teatrzyku dla dzieci – to atrakcje przygotowane przez Fundację Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. Opowiadacze Historii, jak sama nazwa wskazuje, skupili się na tym, co dawne; w wyjątkowym mini muzeum prezentowali zwykłe i niezwykłe stare przedmioty znalezione na Dolnym Mieście. A ze sceny popłynęły piosenki wykonywane przez wokalistki z Centrum Reduta oraz zespół Sanctus. Gdańskie Nieruchomości częstowały watą cukrową i kolorowankami. Nie zabrakło tak lubianego przez dzieci „dmuchańca”.

Na licznych stoiskach można było kupić lokalne smakołyki oraz rękodzieło – np. biżuterię stworzoną przez animatorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Uchodźczynie z Ukrainy, związane z hotelem Arche, częstowały pierogami i autorskimi przekąskami.

Razem dla Dolnego Miasta

Wiele zmian, które w ostatnich latach zaszły na Dolnym Mieście ma swoje źródło w realizowanym na terenie tej dzielnicy Gminnym Programie Rewitalizacji. Podczas sobotniego festynu o rewitalizacji budynków na Dolnym Mieście opowiadali przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości. Program, w którego realizację zaangażowanych jest wielu partnerów oraz organizacji pozarządowych, koordynuje Biuro Rozwoju Gdańska.

Sobotni festyn zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Gdańsk oraz organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy działający na Dolnym Mieście: Fundacja Gdańska, Arche Dwór Uphagena, Fundacja Leny Grochowskiej, Fundacja LPP, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Mrowisko Centrum Reduta, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Eurostyl, Gdańskie Nieruchomości, Parafia kościoła NPNMP na Dolnym Mieście, Szkoła Podstawowa nr 65 i Rada Rodziców, ISE Dolne Miasto oraz Biuro Rozwoju Gdańska.