Podczas 16. Gdańsk DocFilm Festival nagrodę specjalną „Brama Wolności” otrzymał film „Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki”. Film powstał jako projekt zrealizowany w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic.  

Twórcy filmu, czyli Stowarzyszenie Waga, podczas tegorocznego festiwalu Gdańsk DocFilm otrzymali nagrodę specjalną „Brama Wolności” za odwagę i determinację przy produkcji filmu „Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki”. Nagroda została przyznana w uznaniu za przykład udanej aktywizacji artystycznej i społecznej mieszkańców Biskupiej Górki.

Przypomnijmy, że film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Waga w ramach projektu „Po drugiej stronie bramy”, który wygrał Konkurs na wsparcie realizacji zadań z zakresu rewitalizacji dzielnic objętych programem rewitalizacji. Konkurs został zorganizowany w ramach Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2017 i otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 48 750 zł.

Film jest poetycką, czarno-białą, niemą opowieścią o osiemnastowiecznym astronomie i badaczu Natanielu Wolfie. Bohater po przebudzeniu ze śmiertelnego snu wędruje przez Biskupią Górkę i spotyka historyczne postaci, które na przestrzeni wieków mieszkały w tej części Gdańska. Obraz pokazuje piękno Biskupiej Górki i jej charakterystyczne, pełne uroku zaułki. Na ekranie możemy zobaczyć także kilkudziesięcioro mieszkańców Biskupiej Górki, którzy wzięli udział w produkcji.