Na Biskupiej Górce powstaje film. To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia produkcja realizowana w tej okolicy. Jej wyjątkowość polega jednak na tym, że jest kręcona z udziałem i dla mieszkańców. A dotyczy postaci i wydarzeń najistotniejszych i najbardziej charakterystycznych dla Biskupiej Górki. „Po drugiej stronie bramy”, bo taki jest tytuł filmu, wpisuje się w działania rewitalizacyjne dzielnicy.

Biskupiej Górce nie można zarzucić braku autentyczności. Jej zabudowa jest przedwojenna, historyczna. Stare kamienice, brukowane uliczki to gotowy materiał na scenografię. Nic więc dziwnego, że filmowcy chętnie wybierają Biskupią Górkę jako plan filmowy. W ostatnich latach kręcono tutaj jedną ze scen filmu „Wałęsa – człowiek z nadziei”, a przed laty: „Waleta Pikowego”, „Do widzenia, do jutra” czy „Trzy dni bez wyroku”. W najbliższej okolicy powstawały też etiudy filmowe oraz produkcje dokumentalne.

Biskupia Górka bywa porównywana z paryskim wzgórzem Montmartre. Brakuje jej jednak odpowiedniego zaplecza, wiele miejsc wymaga uporządkowania i odpowiedniego zagospodarowania. Biskupia Górka z pewnością ma potencjał, który zasługuje na wykorzystanie. Ale na razie, mimo znakomitej lokalizacji, pozostaje na uboczu szlaków turystycznych. Jest zaniedbana i nieco zapomniana. Wkrótce sytuacja ma jednak szansę zmienić się. Biskupia Górka wraz ze Starym Chełmem znalazła się bowiem na liście obszarów objętych projektem rewitalizacji, który będzie realizowany w latach 2018-2023.

Filmowa akcja rewitalizacja
W działania rewitalizacyjne wpisuje się również obecnie kręcony film. Produkcja ma pokazywać piękno Biskupiej Górki, najbardziej charakterystyczne miejsca, a także – najistotniejsze postacie, które mieszkały tutaj na przestrzeni dziejów. Jednak najważniejsze jest to, że film powstaje przy współudziale lokalnej społeczności. Mieszkańcy wcielają się w poszczególnych bohaterów i pomagają w tworzeniu scenografii. Jak odbywa się rekrutacja? – Na ulicy – odpowiada Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga, producentka filmu. – Pytamy przypadkowo napotkanych mieszkańców, czy nie chcą zagrać w filmie. Niektórzy sami do nas podchodzą, zaciekawieni tym, co robimy. W efekcie też zostają wciągnięci na plan. Są z nami również osoby, które zostały zrekrutowane podczas warsztatów filmowych – dodaje Elżbieta Jachlewska. W zdjęciach w sumie bierze udział kilkudziesięcioro mieszkańców Biskupiej Górki, w tym kilkoro dzieci. Scenariusz filmu od momentu powstania pierwszej wersji bardzo ewoluował. Pomysły na kolejne ujęcia pojawiały się w trakcie inwentaryzacji, gdy okazywało się, że dane miejsce idealnie pasuje jako lokalizacja jednej ze scen. – Scenografia powstaje bezkosztowo. Kręcimy w różnych zaułkach Biskupiej Górki. Ludzie są przy tym bardzo pomocni. Jeśli brakuje nam jakiegoś rekwizytu, szukają i przynoszą na plan znalezione u siebie przedmioty – dodaje Elżbieta Jachlewska.  

O czym jest film?
Głównym bohaterem „Po drugiej stronie bramy” jest Nataniel Wolf (grany przez aktora Krzysztofa Balińskiego), osiemnastowieczny lekarz, przyrodnik i astronom, którego grób znajduje się na Biskupiej Górce. W filmie Nataniel Wolf wstaje z grobowca i zaczyna swoją podróż, podczas której spotyka historycznych mieszkańców dzielnicy. Jest wśród nich m.in. Adam Weybe, konstruktor kolejki liniowej na Biskupią Górkę czy malarz Wilhelm August Stryowski. Jest też pisarka Stanisława Przybyszewska, która mieszkała w tej części Gdańska. Żyła i umarła w fatalnych warunkach, których na potrzeby filmu nie trzeba odtwarzać – jedna z kamienic przeznaczonych do wyburzenia dokładnie je oddaje. W filmie pojawi się również dobrze pamiętany i wspominany przez mieszkańców Adolf Skokowski, który przez wiele powojennych lat prowadził jedyny w dzielnicy zakład fryzjerski. Miejsce po nim obecnie zajmuje lombard.

Premiera w listopadzie
Film „Po drugiej stronie bramy” będzie trwać około 20 minut. Będzie to niemy, czarno-biały obraz. Premiera jest planowana na listopad. Projekcji będzie towarzyszyć, tak jak to miało miejsce w starym kinie, muzyka grana na żywo. Po premierze odbędzie się debata z udziałem mieszkańców, przedstawicieli władz miasta, Wydziału Rozwoju Społecznego oraz Biura Rozwoju Gdańska. Będzie to kolejna okazja, aby porozmawiać o rewitalizacji dzielnicy.   

Projekt Stowarzyszenia Waga, w ramach którego powstaje film, wygrał Konkurs na wsparcie realizacji zadań z zakresu rewitalizacji społecznej dzielnic objętych programem rewitalizacji. Konkurs został zorganizowany w ramach Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2017.