Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska na lata 2017-2030 trafia do konsultacji społecznych. Przez ponad miesiąc (od 3 czerwca do 8 lipca) można się z nim zapoznać i złożyć uwagi. Zapraszamy również na otwarte spotkanie konsultacyjne.

Gminny Program Rewitalizacji jest realizowany w Gdańsku od 2017 roku. Są nim objęte cztery podobszary: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Biskupia Górka ze Starym Chełmem, Orunia oraz Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem. W ramach rewitalizacji prowadzone są remonty i modernizacje budynków oraz infrastruktury, powstają nowe inwestycje i realizowane są działania społeczne.

Poprzednią zmianę programu uchwalono w czerwcu 2024 r., czyli jeszcze przed przyjęciem przez Instytucję Zarządzającą Funduszami Europejskimi dla Polski (FEP) 2021-2027 dokumentów regulujących zasady pozyskiwania dotacji unijnych na realizację projektów. Konieczne było zatem dostosowanie treści GPR Miasta Gdańska do nowych wytycznych, w tym dodanie obowiązkowego załącznika w postaci listy projektów oraz dostosowanie wskaźników produktu i rezultatu do obowiązujących zapisów FEP 2021-2027.

W kwietniu 2025 r. opracowano zaktualizowany projekt GPR. Teraz przyszedł czas na opiniowanie i konsultacje społeczne. Pozwoli to interesariuszom rewitalizacji zapoznać się z projektem, zaplanowanymi przedsięwzięciami oraz umożliwi złożenie uwag do dokumentu.

Zmiany w przedsięwzięciach rewitalizacyjnych

Jakie zmiany w przedsięwzięciach wprowadzono do uchwalonego w czerwcu ubiegłego roku dokumentu? Można je podzielić na cztery grupy.

  1. Wyodrębnienie osobnych przedsięwzięć z listy przedsięwzięć podstawowych:
    • BG5, DM5, NP4, OR6 – Inicjatywy społeczne i podwórkowe aktywizujące lokalną społeczność
    • DM1 – Centrum Aktywności Lokalnej Reduta Dzik 3 – usługi społeczne i sąsiedzkie
    • DM8 – Utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej ul. Reduta Dzik 3
    • NP2 – Centrum Aktywności Lokalnej „Przepompownia” – usługi społeczne i sąsiedzkie
    • DM10 – Remont, adaptacja i wyposażenie lokalu Radna 3/1 na potrzeby prowadzenia Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin
  2. Przeniesienie przedsięwzięć z listy pozostałych dopuszczalnych projektów (tzw. uzupełniających) do listy podstawowej wraz z ich uszczegółowieniem:
    • BG13 – Zagospodarowanie podwórka przy ul. Rogaczewskiego
    • DM17 – Zagospodarowanie podwórka „Reduta Dzik”
    • DM18 – Zagospodarowanie podwórka „Przesmyk”
  3. Dołączenie nowych przedsięwzięć (po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków złożonych podczas procedury zmiany GPR):
    • NP9 – Przebudowa i adaptacja budynku zlokalizowanego przy ul. Zamkniętej 31 w Gdańsku na cele społeczno-usługowe
    • NP10 – Przebudowa i adaptacja budynku garażowego zlokalizowanego w Gdańsku przy ul. Na Zaspę 57 na cele społeczno-usługowe
    • NP15 – Nowy Port. Nowy Park
  4. Wycofanie przedsięwzięć na wniosek podmiotów je zgłaszających:
    • Budowa zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Reformackiej/Stoczniowców
    • Termomodernizacja budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2

Zmian dokonano również we wszystkich rozdziałach powiązanych z przedsięwzięciami, m.in. w harmonogramie finansowym.

Czekamy na uwagi i opinie

Pełny projekt Gminnego Programu Rewitalizacji jest dostępny online (do pobrania także na końcu artykułu) oraz w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (w sekretariacie Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG, ul. Wały Piastowskie 24, pok. nr 2 (parter) w godzinach pracy sekretariatu, tj. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku).

Swoje uwagi do zawartych w nim zapisów można wpisać do formularza (do pobrania jako załącznik także na końcu artykułu) albo złożyć w innej formie pisemnej. Uwagi można złożyć:

  • drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • listownie na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk,
  • osobiście w sekretariacie Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego, pok. nr 2 (parter) w godzinach pracy sekretariatu, tj. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku.

Jest na to czas do 8 lipca 2025 r. (decyduje data wpływu)

Spotkanie konsultacyjne
W ramach konsultacji odbędzie się specjalne spotkanie, podczas którego również będzie można zapoznać się z dokumentem i złożyć swoje uwagi. Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2025 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, w sali nr 408 na IV piętrze.

Zabierz głos w sprawie swojego otoczenia i włącz się w rewitalizację!