Rewitalizacja Biskupiej Górki. Co trzeba jeszcze zrobić? Opowiedz o tym na spacerze

Aż 13 kamienic na Biskupiej Górce jest obecnie całkowicie przebudowywanych. Za kilka miesięcy zyskają nowoczesne wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu ich zabytkowych urokliwych elewacji. Trwają też generalne remonty i przebudowy tutejszych ulic. Jednak w tej części Gdańska wciąż jest dużo potrzeb. Dlatego Miasto przygotowuje się do kolejnego etapu rewitalizacji tej dzielnicy. Przyjdź na tzw. spacer badawczy, pokaż miejsca, które wymagają "zainwestowania".
23.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu wydrukowana niewielka mapka, widać też ludzką dłoń, która wskazuje coś palcem na mapie
Gdzie jeszcze warto zajrzeć na Biskupiej Górce. Podpowiedz podczas spaceru
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To drugi spacer po Biskupiej Górce

Przed blisko dwoma tygodniami odbył się pierwszy taki spacer ulicami Biskupiej Górki, ale też Starego Chełmu. Mimo iż trwał ponad dwie godziny, jego uczestnikom nie udało się zajrzeć do wszystkich zaplanowanych miejsc. Dlatego Biuro Rozwoju Gdańska, które odpowiada za przygotowanie, jak i realizację projektów w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic, zaproponowało dodatkowy spacer. Zachęcamy do udziału w nim.

Zaplanowano go w najbliższą środę, 24 maja, w godz. 18.00 - 19.30. Zbiórka przy ul. Biskupiej 4. Podobnie jak w poprzednim spacerze, także w tym udział weźmie, poza pracownikami BRG, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak.

Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Co proponują mieszkańcy?

Przygotowania do nowego etapu rewitalizacji ruszyły

W kwietniu br. BRG zorganizowało punkty konsultacyjne w dzielnicach, w których planowane są dalsze działania rewitalizacyjne: w Nowym Porcie, Oruni - Św. Wojciechu - Lipcach, na Dolnym Mieście i Biskupiej Górce. Przez kilka dni mieszkańcy mogli osobiście zgłaszać swoje propozycje i pomysły inwestycji czy projektów społecznych. Takie pomysły można było też zgłaszać za pomocą internetowej ankiety zamieszczonej na stronie BRG.

Spacery badawcze - czego dotyczą?

Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich zgłoszonych w kwietniu pomysłów, w maju pracownicy BRG zapraszają mieszkańców na tzw. spacery badawcze. Trasy zostały zaplanowane z uwzględnieniem miejsc i obiektów zgłoszonych w kwietniu w punktach konsultacyjnych. To okazja, by szczegółowo opowiedzieć m.in. o problemie danego miejsca, wskazać braki i potrzeby. Można też zgłosić kolejne propozycje do działań rewitalizacyjnych. Natomiast w czerwcu br. odbędą się warsztaty z mieszkańcami.

Podobne działania Miasto prowadziło przed kilku laty, kiedy przygotowywało się do projektów, które obecnie są realizowane bądź zostaną zrealizowane w najbliższych miesiącach bądź latach.

Po zakończeniu spacerów i warsztatów BRG opracuje wstępny dokument, w którym zawarte zostaną pomysły i propozycje mieszkańców - przede wszystkim te, które faktycznie będą mogły zostać zrealizowane. Opracowanie powinno być gotowe jesienią br. Wówczas Miasto ponownie zaprosi mieszkańców na konsultacje społeczne, tym razem już tego konkretnego dokumentu.

Rewitalizacja Dolnego Miasta. Jakie inwestycje proponują mieszkańcy?

Cztery spacery badawcze w maju

W maju odbyły się już dwa spacery: na Dolnym Mieście i na Biskupiej Górce. Planowano też wstępnie taki spacer w Nowym Porcie, ale jego termin został przełożony na czerwiec.

W maju odbędzie się jeszcze spacer w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Zaplanowano go 31 maja, w godz. 17 - 19. Zbiórka przy Ratuszu Oruńskim przy ul. Gościnnej.

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury