Wrzesień to dobry czas, by wyjść z domu i spędzić czas z mieszkańcami swojej dzielnicy. W ostatnich tygodniach wielu gdańszczan miało taką możliwość. Biuro Rozwoju Gdańska brało udział w dwóch takich wydarzeniach – V Święcie ulicy Biskupiej oraz Dniach Nowego Portu.

4 września świętowała ulica Biskupia. Festyn rozpoczęło wspólne odtańczenie poloneza. Mieszkańcy i sympatycy tej części Gdańska, także w historycznych strojach, przeszli tanecznym krokiem główną ulicą dzielnicy. A potem już każdy mógł wybrać to, co lubi najbardziej: koncerty, plenery malarskie, grę miejską, stoiska karykaturzystów, przejażdżkę retro-autem, wspólną biesiadę czy wyjątkową wystawę i prezentację wywiadów z mieszkańcami Biskupiej Górki. A poza tym – stoiska partnerów wydarzenia, m.in. Gdańskich Nieruchomości i Biura Rozwoju Gdańska.

Dni Nowego Portu odbywały się 9 i 10 września. Wśród propozycji były wykłady, spacery, koncerty, przedstawienie teatralne i pokaz filmowy dla dzieci oraz… tort urodzinowy! Nowy Port świętował bowiem swoje 250 urodziny. Większość atrakcji czekała na mieszkańców na dziedzińcu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Tu stanęła scena i stoiska partnerów wydarzenia.

Spotkajmy się przy… mapie!

Inni mówią – spotkajmy się przy stole, my zapraszamy do rozmów przy mapie. To okazja do pokazania, jak zmieniają się gdańskie dzielnice objęte Gminnym Programem Rewitalizacji, ale i wskazania miejsc, które potrzebują remontu czy modernizacji. To dla mieszkańców możliwość zgłoszenia swoich oczekiwań i postulatów dotyczących rewitalizacji prowadzonej przez miasto.

Mapa to jednak przede wszystkim pretekst to rozmów, wspomnień, zwierzeń… Tu się urodziłem, tu chodziłam do szkoły, tu poznali się moi rodzice, tu lubimy spacerować, a tu grać w piłkę – takim opowieściom nie było końca podczas spotkań z mieszkańcami Biskupiej Górki i Nowego Portu. Nie, nie – nie tylko z mieszkańcami! Obie te dzielnice mają swoich sympatyków wśród gdańszczan! Często chodzimy tu na spacery, bo… żona bardzo lubi tę dzielnicę – powiedział nam jeden z nich, spotkany na Biskupiej Górce; wnuczka niedawno się tu sprowadziła, dlatego chcę poznać tę część miasta i tu przyjeżdżam – usłyszeliśmy w Nowym Porcie.

Mieszkańcy obu dzielnic podczas festynów mogli także porozmawiać z przedstawicielami Gdańskich Nieruchomości, którzy chętnie opowiadali o szczegółach realizowanych i planowanych na najbliższe miesiące inwestycji.

Kredki, farby i zagadki

Mieszkańcy Nowego Portu i Biskupiej Górki, których spotkaliśmy to także dzieci, które szukały okazji do zabawy! Biuro Rozwoju Gdańska i Gdańskie Nieruchomości były na to gotowe: kolorowanki, puzzle, krzyżówka i zagadki – to wszystko czekało na najmłodszych mieszkańców, choć i starsi chętnie sprawdzali swoją wiedzę o ulicach i zakamarkach Biskupiej Górki oraz Nowego Portu, odpowiadając m.in. na takie pytanie:

Nazwa ulicy krótka i ładna,
do słowa „daleka” jest przeciwstawna.
Łączy Na Zaspę z ulicą Wolności,
możesz się przejść, rozruszać kości.

A jeśli komuś mało, dwie z naszych autorskich kolorowanek można pobrać, wydrukować i… spokojnie kolorować odnowione kamienice Nowego Portu oraz Biskupiej Górki.

V Święto ulicy Biskupiej zorganizowało działające na Biskupiej Górce Stowarzyszenie Waga, przy wsparciu Miasta Gdańsk i Rady Dzielnicy Śródmieście.

Dni Nowego Portu to efekt pracy Rady Dzielnicy Nowy Port, Miasta Gdańsk, Portu Gdańsk i wielu partnerów, wśród których byli m.in. Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Gdańska, Fundacja Fosa, Gdański Archipelag Kultury oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdańsku.