17 września 2024 roku w Biurze Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna dotycząca projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo rejon ulic Kaplicznej i Bałtyckiej. Spotkanie, w którym wzięło udział 19 osób, przeprowadzono za pomocą środków porozumiewania się na odległość.

Podczas dyskusji projektantka prowadząca przedstawiła ustalenia projektu planu, wyszczególniając zmiany wprowadzone po pierwszym wyłożeniu do publicznego wglądu. Omówiła także główne skutki środowiskowe.

Dyskusję rozpoczęto pytaniami dotyczącymi checzy rybackich – uczestników interesowało, jaka będzie docelowa funkcja objętych ochroną konserwatorską obiektów; czy jest możliwość przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe, usługowe czy kulturowe.

W trakcie spotkania wielokrotnie rozmawiano o parametrach zabudowy na terenach objętych granicami projektu planu oraz o funkcjach, jakie będą im przypisane – dopytywano o to w szczególności w kontekście wytycznych Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Uczestnicy interesowali się również strukturą własności gruntów oraz kwestiami wychodzącymi poza zakres omawianego planu, pytano np. o plany dotyczące sprzedaży nieruchomości i terminy realizacji inwestycji.

Poruszono także kilka innych tematów, wśród których znalazły się m.in. ciągi piesze, parking, zieleń (uczestników szczególnie interesowały szpalery drzew) oraz zagrożenie powodziowe. Ponadto postulowano o przywrócenie dyskusji publicznych w tradycyjnej lub hybrydowej formie.

Zespół projektowy omówił powyższe zagadnienia i udzielił wyczerpujących odpowiedzi.

W zakładce dotyczącej planu zamieszczona została prezentacja z dyskusji publicznej. Protokół z dyskusji publicznej zostanie opublikowany niezwłocznie po jego sporządzeniu.

Szczegóły dotyczące planu dostępne są na stronie Biura Rozwoju Gdańska.

Wyłożenie projektu planu – do 30 września 2024 roku

Wraz z projektem planu do wglądu udostępniona jest prognoza oddziaływania na środowisko, zawierająca uzgodnienia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczące zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie.

Dokument dostępny jest na stronach: Biura Rozwoju GdańskaBiuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Gdańska.

Projektantka udziela informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00 w siedzibie Biura, pod numerem telefonu (58) 308 44 21 lub za pośrednictwem maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zgłaszanie uwag – do 14 października 2024 roku

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść swoje uwagi.

Należy je złożyć do Prezydenta Miasta Gdańska w formie:

  • papierowej na adres:
    Biuro Rozwoju Gdańska
    Wały Piastowskie 24, IV piętro
    80-855 Gdańsk
  • lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez platformę ePUAP.

Uwaga do zapisów planu musi zawierać imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, a w przypadku firmy – nazwę firmy i adres siedziby.

Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 14 października 2024 roku.

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronach internetowych Biura Rozwoju GdańskaBiuletynu Informacji Publicznej BRG oraz Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Gdańska.