15 października w Biurze Rozwoju Gdańska odbyły się dyskusje publiczne dotyczące dwóch projektów planów: Oliwa Dolna w rejonie ulicy Pomorskiej 68 II oraz Wyspa Sobieszewska w rejonie ulic Nadwiślańskiej i Jodowej.

Projekt planu Oliwa Dolna w rejonie ulicy Pomorskiej 68 II był tematem dyskusji, w której wzięły udział cztery osoby. Uczestnicy spotkania byli przede wszystkim  zainteresowani ustaleniami planu odzwierciedlającymi zalecenia konserwatorskie. Teren objęty projektem planu znajduje się w granicach dwóch obszarów objętych ścisłą ochroną konserwatorską: układu urbanistycznego Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego oraz zespołu rezydencjonalnego dawnego Dworu Przymorze wraz z jego reliktami (piwnicami średniowiecznymi). Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w projekcie planu liniami zabudowy wyznaczono dwa obszary pod zabudowę, której skala (tj. maksymalna wysokość od 15 do 20 m oraz forma, w tym kształt dachu – mansardowy, kryty dachówką ceramiczną) mają nawiązywać do zabudowy historycznej z lat 40. XX w. Określono również, jaki procent powierzchni dachu mogą zajmować lukarny i ogrody zimowe. Podczas dyskusji padły także pytania o możliwość ochrony historycznego traktu (ciągu pieszego). Projektant wyjaśnił, że historyczny przebieg traktu będzie uczytelniony w zagospodarowaniu terenu poprzez zastosowanie nawierzchni kamiennej bądź żwirowej. Pytano również o przepust na Potoku Oliwskim. Przepust ten, z wyłączeniem barierek, jest chroniony zapisami planu. Mieszkańcy dzielnicy byli zainteresowani koncepcją zabudowy, opracowywaną przez właściciela terenu. Obecny podczas dyskusji przedstawiciel inwestora wyjaśnił, że projekt budowlany nie jest jeszcze gotowy, ale zostanie sporządzony zgodnie ze szczegółowymi zapisami planu i uzgodniony z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W dyskusji dotyczącej projektu planu Wyspa Sobieszewska w rejonie ulic Nadwiślańskiej i Jodowej wzięła udział jedna osoba. Uczestnika spotkania interesowały szczegóły dotyczące ustalonej w projekcie planu wysokości zabudowy oraz kształtu dachów. Projektant wyjaśnił, że maksymalna wysokość zabudowy wynosi 10 m. W projekcie umieszczono wymóg dachu stromego, dwuspadowego o symetrycznym kącie nachylenia połaci. Wykluczono przy tym dachy w kształcie kopuły, kolebki itp. Dachy wiatrołapów, ganków, werand, garaży oraz budynków gospodarczych mogą mieć dowolny kształt.

Wyłożenie planów – do 30 października

Projekty planów oraz prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozach są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 30 października 2019 r. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są również dostępne na stronach:  https://www.brg.gda.pl/plany/plan/oliwa-dolna-w-rejonie-ulicy-pomorskiej-68-ii, https://www.brg.gda.pl/plany/plan/wyspa-sobieszewska-w-rejonie-ulic-nadwislanskiej-i-jodowej oraz http://bip.brg.gda.pl/.  

Zgłaszanie uwag – do 13 listopada

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie (opatrzonym podpisem) do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 13 listopada 2019 r.

Pisma należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

21 dni na rozpatrzenie uwag 

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.