6 kwietnia 2016 roku w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna z mieszkańcami Gdańska na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Barniewice rejon ulicy Ateny.

Projekt obejmuje obszar o powierzchni około 0,2 ha, ograniczony od południa ulicą Ateny, a od północy, wschodu i zachodu terenami zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Celem zmiany planu jest zwiększenie dopuszczonych parametrów zabudowy, co umożliwi realizację domu opieki nad osobami starszymi dla około 30 osób o rozbudowanym programie funkcji rehabilitacyjnej.
Na dyskusję publiczną przybyła reprezentantka grupy mieszkańców ulicy Ateny, która wyraziła niezadowolenie z powodu planowanej tam inwestycji. Projektant planu wytłumaczył jednak, że inwestycja realizowana jest na podstawie obowiązującego miejscowego planu z 1999 roku. Natomiast procedowany obecnie plan nie zmieni przeznaczenia tego terenu, a jedynie nieznacznie zwiększy dopuszczoną intensywność zabudowy z 0,4 do 0,6 dla kondygnacji nadziemnej. Zaproponowano również spotkanie pobliskich mieszkańców z inwestorem i Radą Dzielnicy Osowa w celu omówienia wszystkich obaw osób sąsiadujących z nowo powstającym domem opieki.
W spotkaniu wzięli udział również studenci Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, którzy w ramach ćwiczeń mogli zapoznać się z jednym z elementów  praktycznej strony prowadzenia procedury planistycznej. 

Dlaczego warto włączać się w proces planowania?
Rozmowy z mieszkańcami na każdym etapie prowadzenia procedury planistycznej pozwolą projektantom lepiej zrozumieć potrzeby lokalnych społeczności, a co za tym idzie, odpowiednio zdefiniować zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Warto zaznaczyć, że to właśnie plany miejscowe są jednym z elementów kreacji ładu przestrzennego w mieście. Są też efektem długotrwałych prac prowadzących do kompromisu godzącego środowiska interesariuszy. Dodatkowo są źródłem informacji o zmianach, jakie zachodzą w przestrzeni miejskiej.

Dyżur autora projektu planu
Wszelkich informacji dotyczące projektu planu udziela jego projektant do 29 kwietnia w pokoju nr 437 w siedzibie BRG przy ul. Wały Piastowskie 24 w godzinach 9:00-15:00.

Zgłaszanie uwag – do 13 maja
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi.
Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy.
Ostateczny termin składania uwag to 13 maja 2016 r.  Uwagi i wnioski złożone po upływie tego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl