11 lutego 2021 roku odbyła się dyskusja publiczna dotycząca projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nowy Port rejon ulicy Wilków Morskich. Dyskusja, w której wzięło udział 14 osób, przeprowadzona została za pomocą środków porozumiewania się na odległość.

Uczestnicy dyskusji zainteresowani byli m.in. podstawą ustalenia wysokości zabudowy od strony ulicy Oliwskiej, wielkością powierzchni biologicznie czynnej, która pozostanie po realizacji ewentualnej  inwestycji, zalecanym w planie podziałem działek oraz przez kogo będzie realizowana nowa zabudowa. Pytano również o złożone do planu wnioski i ile z nich zostało uwzględnionych.

Protokół z dyskusji publicznej zostanie opublikowany niezwłocznie po jego sporządzeniu.

W projekcie planu Nowy Port rejon ulicy Wilków Morskich zrezygnowano z rezerwy komunikacyjnej, przeznaczonej na parking i poszerzenie ulicy Wilków Morskich, na rzecz zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Uzupełnienie zabytkowej tkanki Nowego Portu, będzie istotnym elementem procesu rewitalizacji  społeczno-przestrzennej tego rejonu miasta. Ponadto plan pozwoli na realizację nowych atrakcyjnych przestrzeni publicznych, ciągów pieszych i rowerowych. Obszar objęty granicami planu znajduje się w jednym z czterech podobszarów rewitalizacji – Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Planowane zmiany poprawią nie tylko standard i warunki zamieszkiwania w Nowym Porcie, ale poszerzą również wachlarz dostępnych usług oraz przyciągną nowych mieszkańców. Przedmiotowe tereny brane są pod uwagę do realizacji inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nowe zagospodarowanie jest zgodne z polityką miasta określoną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Stanowi realizację idei rozwoju miasta do wewnątrz oraz respektuje wymogi wpisania się w historyczną tkankę zabudowy Nowego Portu, co zostało potwierdzone stosownymi uzgodnieniami z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Wyłożenie projektu planu – do 8 marca

Wraz z projektem planu do wglądu udostępniona jest prognoza oddziaływania na środowisko z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Dokument dostępny jest na stronach: www.brg.gda.pl, www.bip.brg.gda.pl oraz www.bip.gdansk.pl.

Projektant udziela informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00 pod numerem telefonu 58 308-44-25 lub za pośrednictwem maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Osoby chcące zapoznać się z ustaleniami projektu planu osobiście, będą mogły to zrobić po uprzednim umówieniu wizyty pod numerami telefonów: (58)  308 44 51, (58)  308 44 44.

Zgłaszanie uwag – do 22 marca

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi.

Należy je złożyć do Prezydenta Miasta Gdańska w formie:

  • papierowej na adres:
    Biuro Rozwoju Gdańska
    Wały Piastowskie 24, IV piętro
    80-855 Gdańsk
  • lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez platformę ePUAP.

Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania albo siedziby.
Ostateczny termin zgłaszania uwag mija 22 marca 2021 r.

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronach internetowych www.brg.gda.pl, www.bip.brg.gda.pl oraz www.bip.gdansk.pl.