Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza do zapoznania się z propozycją zagospodarowania terenu objętego sporządzanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii. Do 12 lipca można wskazać lokalny punkt z którego wykonana zostanie wizualizacja umożliwiająca dokonanie przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną oceny wpływu planowanych obiektów wysokościowych na krajobraz miasta. 

Jest to kolejny plan miejscowy realizowany zgodnie z procedurami wypracowanymi w ramach Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych (SLOW). Dokument został  sporządzony przez Prezydenta Miasta Gdańska w trosce o budowanie spójnej koncepcji lokalizacji wysokościowców na terenie Gdańska. Nakłada wymóg szczegółowych analiz wpływu lokalizacji nowych wysokościowców na środowisko, wygląd miasta oraz infrastrukturę społeczną.  Stawia również szczególne wymagania, nie tylko techniczne, ale także estetyczne oraz społeczne.

- Lokalizacja obiektów wysokościowych jest kwestią kontrowersyjną, dlatego też procedura SLOW została wzbogacona o elementy partycypacji społecznej niewymagane ustawowo - tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Pierwszym z nich jest prezentacja przygotowywanej koncepcji zagospodarowania terenu, objętego ww. planem miejscowym. Można się z nią  zapoznać tutaj.

Zgodnie ze SLOW dla tego terenu powinny być wykonane następujące wizualizacje:

  • panorama od strony morza - strategiczny punkt kontroli krajobrazu miejskiego dla całego miasta, zlokalizowany na końcu mola w Brzeźnie,
  • panorama z Łysej Góry w Sopocie - strategiczny punkt kontroli krajobrazu miejskiego dla dolnego tarasu,
  • panorama z góry „Pachołek” - wewnątrzmiejski punkt kontroli krajobrazu miejskiego dla Oliwy,
  • panorama z punktu lokalnego wskazanego przez mieszkańców.

W związku z tym pragniemy poznać Państwa opinie oraz prosimy o wskazanie lokalnego punktu, z którego wykonana zostanie wizualizacja umożliwiająca dokonanie przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną oceny wpływu planowanych obiektów wysokościowych na krajobraz miasta. Propozycje prosimy przesyłać mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub pocztą na adres Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk) do dnia 12.07.2017 roku.