Projekt planu

Zaspa Rozstaje rejon ulic Żwirki i Wigury oraz Burzyńskiego

Nr planu
0624
Autor
Brak
Jednostka urbanistyczna
Zaspa
Zespół projektowy
Zespół Urbanistyczny Wrzeszcz
Rysunek granic planu
legenda
Baza aktów planowania przestrzennego
Więcej
Aktualny statusAktualny status - informacje
Aktualny status Prace projektowe

UZASADNIENIE

do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zaspa Rozstaje rejon ulic Żwirki i Wigury oraz Burzyńskiego w mieście Gdańsku.

Obszar objęty niniejszą uchwałą stanowi fragment terenu Osiedla Rozstaje w jednostce urbanistycznej Zaspa o powierzchni ok. 4,92ha. Obszar planu obejmuje wnętrze kwartału zabudowy wyznaczonego ulicami: Burzyńskiego, Żwirki i Wigury oraz na fragmencie aleją Rzeczypospolitej. Większość terenu nie posiada zainwestowania i pokryta jest powierzchnią trawiastą; jedynie w części południowo-zachodniej zlokalizowany jest parking naziemny z niewielką zabudową usługową. W obszarze nie występują znaczące zespoły zieleni wysokiej. Na obszarze objętym granicami planu występują w przeważającej większości grunty prywatne(należące do Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”)oraz grunty Skarbu Państwa. Wskazany do objęcia planem teren w większości nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jedynie na południowo-zachodnim fragmencie obszaru objętego granicami przystąpienia do sporządzenia planu, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Zaspa –Rejon al. Rzeczypospolitej I w mieście Gdańsku(uchwała nr XXX/882/2000 RMG z dnia 28.12.2000roku).Przedmiotowy plan przeznacza wskazany teren pod strefę produkcyjno-usługowo-składową z preferowanymi funkcjami: obsługa i naprawa samochodów, usługi handlu detalicznego i gastronomii, parkingi i garaże wielopoziomowe i wyłączeniem: blacharstwa, lakiernictwa samochodowego, stacji paliw oraz innych funkcji poza preferowanymi.

ANALIZA ZASADNOŚCI PRZYSTĄPIENIA DO SPORZĄDZENIA PLANU

Przystąpienie do sporządzenia niniejszego planu związane jest ze złożonym w 2014 roku wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje” w sprawie sporządzenia planu miejscowego oraz zmiany planu obowiązującego, celem realizacji w tym rejonie zabudowy usługowo –mieszkaniowej wpisanej w charakterystyczny układ Zaspy wraz z ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi, funkcją społeczną i zielenią rekreacyjną. Zamierzenie to, przedstawione w roku 2014 na Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”, spotkało się z przychylnym stanowiskiem członków spółdzielni. Analizując zasadność przystąpienia do sporządzenia niniejszego planu miejscowego, stwierdzono, że obszar objęty granicami przystąpienia w znacznej części nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prowadzi to do sytuacji, że inwestowanie na tym terenie musiałoby się odbywać na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Z kolei przeznaczenie terenu i ustalenia planu obowiązującego nie odpowiadają wnioskowanej funkcji mieszkaniowo-usługowej. Z punktu widzenia ładu przestrzennego, korzystne jest objęcie planem całego terenu przewidzianego pod inwestycję. Pozwoli to na ustalenie spójnych zasad kształtowania przestrzeni oraz jednolitych wytycznych dla nowej zabudowy wpisującej się w strukturę funkcjonalną i przestrzenną osiedla. Nowe zagospodarowanie tego terenu powinno stanowić uzupełnienie i kontynuację charakterystycznej dla osiedla formy i kompozycji zabudowy, dopełniając istniejący układ urbanistyczny. Umożliwienie zagospodarowania mieszkaniowo-usługowego przedmiotowego terenu jest zgodne z polityką przestrzenną Miasta określoną w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”, w którym zapisana została polityka dopełnienia istniejącej tkanki miejskiej tzn. intensyfikacji istniejących struktur i rozwój miasta „do wewnątrz”, gdzie można wykorzystać istniejącą infrastrukturę miejską –techniczną, drogową (drogi, komunikacja zbiorowa) i społeczną (istniejące placówki służby zdrowia, szkoły, przedszkola). Ponadto celem sporządzenia planu jest dostosowanie jego ustaleń do występujących uwarunkowań funkcjonalno-przestrzennych oraz do aktualnej sytuacji ekonomiczno-prawnej. Zakłada się standardowy zakres prac planistycznych. Przewiduje się, że plan nie naruszy ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”. W granicach planu nie występują grunty leśne wymagające zmiany przeznaczenia na cele nieleśne.

Dokumenty
Etap Nazwa dokumentu Data publikacji Czytaj
Przystąpienie (Zrealizowany) Granice przystąpienia XXI/572/16 z dnia 31-03-2016 Czytaj [png]
Przystąpienie (Zrealizowany) Uchwała o przystąpieniu XXI/572/16 z dnia 31-03-2016 Szczegóły
Ustawowe uzgadnianie i opiniowanie
Opinia MKUA
Wyłożenie
Rozpatrzenie uwag
Uchwalenie

Realizacja zadań związanych ze sporządzaniem lub zmianą planu miejscowego. Czytaj