6 listopada o godz. 18:00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się premiera filmu pt. „Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki”. To poetycka, czarno-biała, niema opowieść, zrealizowana przy dużym zaangażowaniu mieszkańców Biskupiej Górki.

Nataniel Wolf był osiemnastowiecznym astronomem i badaczem. Jego grób znajduje się na Biskupiej Górce. Film opowiada o tym, co zobaczyłby Nataniel, gdyby spełnił swoją wizję i obudził się ze śmiertelnego snu. Co by pomyślał i jak zareagował, gdyby jakimś sposobem udało mu się zobaczyć to, co zdarzyło się w czasie poprzedzającym jego urodzenie i w czasie, jaki upłynął od jego śmierci do dzisiaj? Kogo by spotkał i jakich wydarzeń byłby świadkiem?

Jak piszą realizatorzy filmu, „Powrót Nataniela W.” jest tylko przyczynkiem, nieśmiałą próbą wskazania na miejsce, na ludzi, na trudną do opisania złożoność historyczną, z którą ci ludzie mieli do czynienia i na którą sami swoim życiem i swoimi osiągnięciami się składali. Autorzy filmu pragną sprowokować takie rozważania i skłonić do otwartego spojrzenia w temacie przeszłości jednej, skądinąd niewielkiej części Gdańska, miasta, które samo w sobie jest miejscem o wyjątkowo złożonej i bogatej przeszłości. Obraz pokazuje piękno Biskupiej Górki, jej najbardziej charakterystyczne miejsca i postacie, w które wcielili się mieszkańcy. W zdjęciach w sumie wzięło udział kilkudziesięcioro mieszkańców Biskupiej Górki, w tym kilkoro dzieci. Lokalna społeczność pomagała również w tworzeniu scenografii.

Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Waga w ramach projektu „Po drugiej stronie bramy”, który wygrał Konkurs na wsparcie realizacji zadań z zakresu rewitalizacji społecznej dzielnic objętych programem rewitalizacji. Konkurs został zorganizowany w ramach Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2017.

Zapraszamy na premierę filmu, która odbędzie się 6 listopada w Europejskim Centrum Solidarności. Będzie jej towarzyszyć koncert zespołu Zagan Acoustic. Po projekcji odbędzie się debata na temat rewitalizacji Biskupiej Górki.