Od 26 listopada do 24 grudnia w Biurze Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu zostały wyłożone cztery projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

Z projektami planów w czasie wyłożenia można zapoznać się w siedzibie BRG (ul. Wały Piastowskie 24). Do wglądu są udostępnione również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl. Ponadto została przygotowana animacja, która na mapie Gdańska prezentuje lokalizacje obszarów objętych projektami planów miejscowych. 

Dyskusje publiczne

Wszystkie dyskusje publiczne dotyczące projektów planów odbywają się w siedzibie BRG (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro) o godzinie 17:00. Terminy dyskusji: 

3 grudnia – Oliwa Górna w rejonie ulicy Bażyńskiego 1a

3 grudnia – Barniewice – rejon ulic Nowy Świat i Penelopy

10 grudnia – Oliwa Dolna rejon ulic Kołobrzeskiej i Szczecińskiej

10 grudnia – Kokoszki rejon ulicy Stokłosy 

 

Czego dotyczą plany? 

Projekt planu Oliwa Górna w rejonie ulicy Bażyńskiego 1a obejmuje teren, na którym znajdują się: budynek administracyjny i budynki techniczne Uniwersytetu Gdańskiego, korty tenisowe oraz parking. Do sporządzenia planu przystąpiono w celu umożliwienia rozwoju zaplecza socjalnego UG – dopuszczenia zabudowy mieszkaniowej oraz zwiększenia programu usługowego. Celem wprowadzonych zmian jest także wzmocnienie potencjału inwestycyjnego tego obszaru. W projekcie planu określono układ urbanistyczny przyszłej zabudowy, ustalając jej maksymalne nieprzekraczalne linie oraz stopniowanie wysokości zabudowy (począwszy od 15 m od strony ul. Wita Stwosza). Określono preferowane usługi: nauki i szkolnictwa wyższego, hotele, hotele asystenckie, domy studenckie, przedszkole, żłobek. Na maksymalnie 10% powierzchni użytkowej umożliwiono prowadzenie usług uzupełniających. Funkcja mieszkaniowa ma stanowić maksymalnie 30% powierzchni użytkowej. W celu ochrony walorów krajobrazowych pomiędzy ulicami Bażyńskiego i Wita Stwosza a przyszłymi budynkami zakazano lokalizacji dróg serwisowych i wewnętrznych, placów manewrowych i miejsc parkingowych. Jednocześnie zniesiono rezerwę drogową przeznaczoną na poszerzenie ul. Wita Stwosza. Ustalono obligatoryjne wloty ciągów pieszych łączących planowany kompleks sportowy z kampusem UG. W celu ochrony drzew rosnących wzdłuż ul. Wita Stwosza oraz od strony ul. Bażyńskiego wprowadzono zapis o maksymalnym zachowaniu zieleni. Ponadto od strony ul. Bażyńskiego wyznaczono obszar zieleni do utrzymania i wprowadzenia, a wzdłuż zachodniej granicy terenu wyznaczono szpaler drzew do utrzymania i uzupełnienia. W przypadku powstania zabudowy mieszkaniowej ustalono wymóg realizacji rekreacyjnej zieleni przydomowej. 

Projekt planu Barniewice – rejon ulic Nowy Świat i Penelopy dotyczy obszaru, na którym znajdują się zakłady usługowe, stacje diagnostyczne pojazdów i hurtownia. Teren pomiędzy zabudowaniami jest wykorzystywany jako plac składowy dla zlokalizowanego po sąsiedzku zakładu produkcyjno-usługowego. Do prac planistycznych przystąpiono w celu zmiany przeznaczenia terenu z usługowego na produkcyjno-usługowe oraz dostosowania parametrów zabudowy do nowej funkcji. Wprowadzone zmiany umożliwią rozbudowę stacji kontroli pojazdów oraz hurtowni leków, pozwolą także na budowę nowych obiektów. W projekcie planu ustalono maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy oraz parametry zabudowy kształtujące przyszły układ urbanistyczny. Na granicy pomiędzy terenem o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym a mieszkaniowym określono wymóg zasadzenia szpaleru drzew. W projekcie planu poszerzono też pas drogowy, co pozwoli na utworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. 

Na terenie, który leży w granicach projektu planu Oliwa Dolna rejon ulic Kołobrzeskiej i Szczecińskiej, znajdują się: wielkopowierzchniowy obiekt handlowy wraz z parkingiem, stacja paliw i budynek biurowy. Celem sporządzenia planu jest umożliwienie realizacji zabudowy mieszkaniowo-usługowej przy jednoczesnym zachowaniu funkcji handlowej oraz ustalenie parametrów urbanistycznych odpowiednich dla terenu o dużym potencjale inwestycyjnym, zlokalizowanego w Centralnym Paśmie Usługowym. Przyjęty w projekcie układ urbanistyczny skalą i charakterem nawiązuje do zespołów zabudowy istniejących w sąsiedztwie. Od strony istniejących ulic wprowadzono zakaz lokalizacji dróg wewnętrznych i miejsc parkingowych, a dodatkowo od strony ul. Kołobrzeskiej określono wymóg lokalizacji usług w parterach budynków. Ochroną objęto szpaler drzew rosnący wzdłuż ul. Szczecińskiej oraz wzdłuż południowej i wschodniej granicy planu. Ponadto narzucono obowiązek realizacji rekreacyjnej zieleni przydomowej przy budynkach mieszkaniowych oraz zabezpieczono niewielką rezerwę drogową pozwalającą na poszerzenie ul. Szczecińskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Kołobrzeską. 

Obszar, którego dotyczy projekt planu Kokoszki rejon ulicy Stokłosy, obecnie jest niezagospodarowany. Jego niewielką część zajmuje parking tymczasowy, a w pobliżu zachodniej granicy rosną stare lipy i jesiony. Do sporządzenia planu przystąpiono w celu umożliwienia realizacji funkcji produkcyjno-usługowych, a także w celu podwyższenia dopuszczalnych parametrów zabudowy. Do prac planistycznych przystąpiono również z zamiarem zweryfikowania zasad obsługi drogowej terenu. W projekcie planu ustalono maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy. W celu zachowania i uzupełnienia szpaleru drzew (zabytkowej alei lipowej wiodącej do dworu Stokłosy) oraz zachowania odstępu pomiędzy nową zabudową a szkołą podstawową, linia zabudowy została odsunięta od strony ul. Stokłosy. Natomiast od strony ul. Kartuskiej linię zabudowy określono w taki sposób, który umożliwi kontynuację pierzei zabudowy szkoły podstawowej. Od strony ulic Kartuskiej i Stokłosy zakazano lokalizacji parkingów, placów manewrowych i dróg wewnętrznych. Ponadto uregulowano zasady rozczłonkowania budynków i ograniczono długość ciągłej płaszczyzny elewacji od strony ul. Kartuskiej. Zabudowa, która będzie mogła powstać dzięki zapisom planu, uzupełni strukturę i program funkcjonalny dzielnicy, a teren produkcyjno-usługowy będzie stanowić kontynuację Parku Przemysłowo-Technologicznego „Maszynowa”. Dostępność drogową do terenu zapewnią istniejące i projektowane ulice zlokalizowane poza granicami planu. 

Zgłaszanie uwag – do 7 stycznia 2019 r.  

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 7 stycznia 2019 r. 

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.